CRIZA IMIGRANŢILOR. Merkel respinge ameninţările cu sancţiuni contra ţărilor care refuză cotele obligatorii

CRIZA IMIGRANŢILOR. Cancelarul german Angela Merkel s-a declarat marți împotriva 'amenințărilor' cu sancțiuni la adresa statelor care se opun cotelor de primire a imigranților, o măsură despre care ministrul german de interne a vorbit în cursul dimineții, relatează AFP și Reuters, citate de Agerpres.
Alina Costache
15 sept. 2015, 14:56
CRIZA IMIGRANŢILOR. Merkel respinge ameninţările cu sancţiuni contra ţărilor care refuză cotele obligatorii

‘Cred că trebuie să reușim să creăm un nou spirit european (…) dar amenințările nu sunt modul de a ajunge la un acord’, a declarat ea în cadrul unei conferințe de presă, a doua zi după eșecul negocierilor privind repartiția noului lot de 120.000 de refugiați, pentru preluarea cărora Comisia a propus introducerea de cote obligatorii. ‘Nu am ajuns în punctul în care să mă gândesc că trebuie să amenințăm’, a adăugat el.

‘Am căutat mereu discuția, chiar discuții foarte lungi, când au existat păreri divergente în Europa și nu este pentru prima dată’, a adăugat ea.

‘Până în prezent am găsit soluții. Acest optimism mă ghidează chiar dacă de această dată este foarte dificil și de data aceasta există obstacole mai importante de depășit’, a mai spus cancelarul german.

Potrivit acesteia, întrebarea care se pune este ‘cum funcționează acum această Europă când este vorba despre valori umane? Care este acest spirit european pe care l-am elogiat atât de des?’

Citeşte şi CRIZA IMIGRANŢILOR. Slovacia NU va SPRIJINI niciodată cotele OBLIGATORII de imigranţi

Germania și Austria vor desfășurarea, săptămâna viitoare, a unui summit al șefilor de stat și de guvern din UE privind criza migratorie, cerere formulată și de Slovacia, care se opune cu fermitate sistemului de repartiție a imigranților solicitat de Berlin, potrivit Agerpres.

‘Este o problemă pentru Uniunea Europeană în întregul său, de aceea ne-am pronunțat pentru desfășurarea săptămâna viitoare a unui Consiliu extraordinar al UE’, a declarat Angela Merkel la Berlin în cadrul unei conferințe de presă cu omologul său austriac, Werner Faymann.

‘Timpul presează, nu putem aștepta până la jumătatea lui octombrie’, a adăugat ea, subliniind că președintele Consiliului European, Donald Tusk, va vedea acest lucru.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Iubita lui Kylian Mbappe, decizie radicală după ce fanii au strâns peste 2.000.000 de semnături pentru plecarea starului de la Real Madrid
Capital.ro
Schimbare pentru românii care își fac carte de identitate. Ce acte ar putea dispărea din procedură. Autoritățile, obligate să verifice singure
Playtech.ro
Luna albastră din mai 2026 luminează cerul: când se vede fenomenul rar și de ce nu va fi, de fapt, albastră
Adevarul
O familie cu doi copii a vândut tot și a plecat în jurul lumii: „Nu au nevoie de școală”
wowbiz.ro
Cu ce se confruntă Valentin Sanfira, după divorț. Artistul a scris un mesaj în mediul online: „Plâng de fiecare dată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Este ultimul care a vorbit cu Mircea Lucescu și a dezvăluit ce l-a rugat fostul selecționer de pe patul de spital: ”Au fost momente dificile”
MediaFlux
Gest incredibil făcut de Donald Trump față de o fetiță. Momentul jenant din Biroul Oval a fost filmat VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR