CS Dinamo a mai obţinut o victorie împotriva lui Nicolae Badea. Instanţa a decis evacuarea asociaţiei acestuia din Ştefan cel Mare

Clubul Sportiv Dinamo a obţinut în instanţă evacuarea clubului deţinut de omul de afaceri Nicolae Badea, Asociaţia Club Sportiv „Fotbal Club Dinamo Bucureşti”, din sediul de la Tribuna Oficială a stadionului din Şoseaua Ştefan cel Mare şi din celelalte spaţii ocupate în parcul sportiv, însă decizia Judecătoriei Sector 2 poate fi atacată cu apel.
Iulian Tudor
05 iun. 2018, 14:25
CS Dinamo a mai obţinut o victorie împotriva lui Nicolae Badea. Instanţa a decis evacuarea asociaţiei acestuia din Ştefan cel Mare

În urma Hotărârii de Guvern din 30 august 2017, prin care s-a decis trecerea bazei sportive din Şoseaua Ştefan cel Mare din domeniul privat în domeniul public, obiectul contractului de asociere dintre CS Dinamo şi societatea lui Badea a dispărut, iar clubul a solicitat în instanţă evacuarea.

Conform deciziei Judecătoriei Sector 2, au fost respinse excepţiile cerute instanţei de către clubul deţinut de Nicolae Badea şi s-a decis evacuarea din incinta arenei sportive.

Respinge, ca neîntemeiată, excepţia lipsei calităţii procesuale active în ceea ce priveşte reclamanta Club Sportiv Dinamo Bucureşti, invocată de pârâta Asociaţia Club Sportiv Fotbal Club Dinamo Bucureşti prin administrator special. Respinge ca neîntemeiată excepţia tardivităţii invocării excepţiei tardivităţii de către intervenientul accesoriu în favoarea reclamantei, cu privire la excepţia de inadmisibilitate a cererii, excepţie invocată de pârâta Asociaţia Club Sportiv Fotbal Club Dinamo Bucureşti prin administrator special. Respinge, ca neîntemeiată, excepţia tardivităţii invocării inadmisibilităţii cererii, excepţie formulată de intervenientul accesoriu în favoarea reclamantului. Respinge, că neîntemeiată, excepţia inadmisibilităţii formulării cererii, invocată de pârâta Asociaţia Club Sportiv Fotbal Club Dinamo Bucureşti, prin administrator special. Admite cererea de evacuare.

Admite cererea de intervenţie accesorie în favoarea reclamantei, astfel cum a fost formulată şi precizată de intervenientul Ministerul Afacerilor Interne. Dispune evacuarea pârâtei Asociaţia Club Sportiv Fotbal Club Dinamo Bucureşti din imobilul TO situat în mun. Bucureşti, sector 2, precum şi din celelalte spaţii prevăzute în Anexă nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 1086/2000, modificată prin H.G. nr. 207/2002. Executorie de drept, conform disp. art. 1042 alin. 5 C. proc. civ. Cu drept de apel în termen de 5 zile de la pronunţare„, se arată în decizia Judecătoriei, publicată pe portalul instanţelor de judecată.

În baza contractului de asociere, ACS FC Dinamo Bucureşti, asociaţie în insolvenţă şi acţionar minoritar la FC Dinamo 1948 SA, actualul administrator al grupării din Liga I, avea dreptul să utilizeze în comun cu CS Dinamo Bucureşti baza materială prevăzută în Anexa 2 a HG 207/2002, care includea şi stadionul central. Conform acestei anexe, ACS FC Dinamo avea dreptul să folosească aproximativ 74.000 de metri pătraţi din Parcul Sportiv Dinamo, printre care stadionul central, centrul de fotbal pentru tineret, Stadionul Florea Dumitrache şi terenurile de antrenament pe zgură şi gazon.

Din cauza acestei asocieri, reconstrucţia Stadionului Dinamo în perspectiva găzduirii de către România a unor partide de la EURO 2020 a intrat în impas, clubul lui Nicolae Badea nefiind de acord cu rezilierea îneţelegerii decât în condiţiile în care ar fi fost reluată la finalul lucrărilor.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Când se reunește, de fapt, FCSB. Unde merge echipa lui Gigi Becali în cantonament, program meciuri amicale
Capital.ro
Românii care pierd bani la pensie. Documentele esențiale pentru un venit mai mare: Pot crea dificultăți în stabilirea corectă a stagiului
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Diana Șoșoacă, dialog incredibil cu Putin. Mesajul președintelui Rusiei pentru români VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți