CSM analizează ordonanţa care prelungeşte mandatele şefilor de la Inspecţia Judiciară

Consiliul Superior al Magistraturii discută, în şedinţa de plen de miercuri, proiectul de Lege privind aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului care reglementează modul în care se stabileşte conducerea interimară a Inspecţiei Judiciare (IJ), permiţând menţinerea în funcţie a inspectorului-şef şi a inspectorului-şef adjunct, Lucian Netejoru şi Gheorghe Stan, ale căror mandate au expirat în 1 septembrie.
Alina Costache
11 oct. 2018, 03:52
CSM analizează ordonanţa care prelungeşte mandatele şefilor de la Inspecţia Judiciară

Şedinţa plenului CSM este programată de la ora 10.30. Pe ordinea de zi a şedinţei se află şi proiectul de Lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.77/2018 pentru completarea art.67 din Legea nr.317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii.

Ordonanţa de urgenţă a fost adoptată de Guvern în 5 septembrie şi reglementează modul în care se stabileşte conducerea interimară a Inspecţiei Judiciare, în condiţiile în care mandatul inspectorului-şef al IJ Lucian Netejoru şi al inspectorului-şef adjunct Gheorghe Stan s-au încheiat în 1 septembrie. Ordonanţa permite menţinerea în funcţie a actualei conduceri a Inspecţiei Judiciare.

Potrivit noilor reglementări, la art. 67 din Legea nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, după alin. (6) se introduc două noi alineate, alin. (7) şi (8), cu următorul conţinut:

„(7) În situaţia vacantării funcţiei de inspector-şef sau, după caz, de inspector-şef adjunct al Inspecţiei Judiciare ca urmare a expirării mandatului, interimatul funcţiei se asigură de inspectorul-şef sau, după caz, de inspectorul-şef adjunct ale căror mandate au expirat, până la data ocupării acestor funcţii în condiţiile legii.

(8) În caz de încetare a mandatului de inspector-şef ca urmare a altor situaţii decât expirarea mandatului, interimatul funcţiei se asigură de către inspectorul-şef adjunct până la data ocupării acestei funcţii în condiţiile legii, iar în caz de încetare a mandatului de inspector-şef adjunct ca urmare a altor situaţii decât expirarea mandatului, interimatul funcţiei se asigură de către un inspector judiciar numit de inspectorul-şef până la data ocupării acestei funcţii în condiţiile legii”.

Unul dintre motivele invocate în susţinerea necesităţii adoptării OUG este că la 1 septembrie a expirat mandatul actualei conduceri a Inspecţiei Judiciare, iar în prezent nu există o reglementare legată de modul în care se asigură interimatul IJ.

Judecătorul Lucian Netejoru a fost numit la conducerea Inspecţiei Judiciare, pentru un mandat de trei ani, în iunie 2015, tot atunci fiind numit în funcţia de inspector-şef adjunct procurorul Gheorghe Stan.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Cum arată curtea Mirelei Vaida. Frumoasa prezentatoare se bucură de o adevărată oază de liniște | GALERIE FOTO
Fanatik.ro
FCSB, calificare fără emoții în Conference League?! Profeția lui Mitică Dragomir: „E echipă ușoară! O să îi bată”
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 29 iulie. Cât costă astăzi un litru de benzină și motorină. Cele mai mici tarife din țară
Playtech.ro
Secretul vacanțelor ieftine în Turcia. Perioada în care poți găsi cele mai bune oferte la hoteluri foarte bune
Adevarul
Concursul pentru directorii de școli revine, dar nu va aduce liderii de care are nevoie educația
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Zinedine Zidane, desființat după numirea la naționala Franței: ”Absolut nimic nu-l recomandă pentru acest post! Câștiga trei Ligi cu Zwolle?”
MediaFlux
Horoscop 29 iulie. Viața mai multor zodii se schimbă radical azi. Ghinionul bate la ușă pentru unii nativi
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România