CSM respinge acţiunea disciplinară a Inspecţiei Judiciare împotriva Laurei Codruţa Kovesi

Fosta şefă a DNA era acuzată că a introdus date confidenţiale într-un comunicat de presă.
Iulian Tudor
24 iun. 2019, 05:02
CSM respinge acţiunea disciplinară a Inspecţiei Judiciare împotriva Laurei Codruţa Kovesi

UPDATE: Secţia pentru procurori în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a respins, luni, una dintre acţiunile Inspecţiei Judiciare care o vizează pe Laura Codruţa Kovesi. Fosta şefă a DNA era acuzată că ar fi inserat date confidenţiale într-un comunicat de presă. În cazul unei alte acţiuni disciplinare, în care este cercetat şi Marius Iacob, decizia a fost amânată pentru 18 septembrie.

Inspecţia Judiciară a exercitat o acţiune disciplinară împotriva Laurei Codruţa Kovesi, după ce aceasta ar fi inserat într-un comunicat de presă pasaje din înregistrările discuţiilor purtate la sediul DNA Ploieşti, care constituiau probe într-un dosar instrumentat de Direcţia Naţională Anticorupţie.

IJ a exercitat acţiunea disciplinară faţă de Laura Codruţa Kovesi, la data faptei procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, „pentru nerespectarea (…) confidenţialităţii lucrărilor care au acest caracter, precum şi a informaţiilor de aceeaşi natură de care a luat cunoştinţă în exercitarea funcţiei, cu excepţia celor de interes public, în condiţiile legii, abatere disciplinară prevăzută de articolul 99 litera j) din Legea 303/2004”.

„Inspectorii judiciari au reţinut că procurorul a inserat în comunicatul de presă nr. 126/VIII/3/2018 pasaje din înregistrările discuţiilor purtate la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Ploieşti, despre care a luat cunoştinţă în exercitarea funcţiei şi care constituiau probe într-un dosar înregistrat la Direcţia Naţională Anticorupţie – Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie”, preciza IJ într-un comunicat.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cosmin Contra surprinde: “Nu-s sigur că Gică Hagi va fi noul selecționer al României!” Ce spune de neincluderea sa pe lista FRF
Capital.ro
Vești pentru pensionari. Florin Manole anunță ce se întâmplă cu pensiile în 2027: E deja prea mult
Playtech.ro
Cum devin proprietar dacă am doar o chitanţă de mână. Când e valabil acest act
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
PAPARAZZI Oana Roman, la masă în oraș! După o ciorbă mică merge o plăcintă mare FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj