CSM Bucureşti-GYOR 24-27, în Liga Campionilor. Unguroaicele s-au răzbunat pentru finala pierdută în mai

CSM București, deținătoarea trofeului Ligii Campionilor, a fost învinsă de echipa maghiară Gyori Audi ETO KC cu scorul de 27-24 (9-13), vineri seara, într-un meci din Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin disputat în Sala Polivalentă din Capitală.

28 oct. 2016, 13:01
CSM Bucureşti-GYOR  24-27, în Liga Campionilor. Unguroaicele s-au răzbunat pentru finala pierdută în mai

UPDATE. CSM Bucureşti şi Gyor se întâlniseră ultima oară pe 8 mai, la Budapesta, în finala Ligii Campionilor, când româncele s-au impus cu 29-26 şi au câştigat trofeul. Acum situaţia a stat diferit, fetele noastre controlând dor finalul de primă repriză, ele intrând în avantaj la pauză, 13-9. Cea mai mare diferenţă în favoarea fetelor noastre, de cinci goluri, s-a consemnat în debutul reprizei secunde, 14-9, dar de atunci jocul a curs ireversibil spre poarta noastră. Gyor s-a apropiat treptat şi a trecut în avantaj din minutul 45. A câştigat meciul confortabil, la trei goluri diferenţă, 27-24 şi şi-a consolidat locul 1 în grupa C.

Următorul meci al fetelor noastre este pe 5 noiembrie, tot cu Gyor, dar în Ungaria.

Clasament:

1. Győr F 3 3 0 0 86:70 6
2. CSM Bucuresti F 3 1 0 2 69:72 2
3. Midtjylland F 2 1 0 1 43:52 2
4. Rostov F 2 0 0 2 48:52 0

ŞTIREA INIŢIALĂ. Campioana Europei, CSM Bucureşti, şi vicecampioana Gyor joacă azi, cu casa închisă, al treilea meci din grupele Champions League, sezonul 2016/2017. Bucureştencele au o victorie cu Rostov Don şi o înfrângere cu Midtjylland, în timp ce jucătoarele maghiare au două victorii şi sunt liderele grupei.

Sunt sigur că va fi greu cu Gyor, au o echipă destul de puternică, dar aceasta e situația din grupă. Indiferent unde mergi e greu„, a prefaţat meciul antrenorul CSM-ului, Jakob Vestergaard.

CSM BUCUREŞTI-GYOR LIVE VIDEO DIGI SPORT. Cu Gyor ar putea debuta în acest sezon de Liga Campionilor și Brădeanu și Cristina Vărzaru, refăcute după accidentări.