CSM Bucureşti şi SCM Rm. Vâlcea nu mai joacă în Liga Campionilor. Întreg sezonul a fost anulat

Turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, programat între 3 şi 6 septembrie la Budapesta, a fost anulat din cauza pandemiei de coronavirus, a anunţat vineri Federaţia europeană de handbal (EHF).

26 iun. 2020, 13:10

Prevăzut iniţial în primăvară, turneul fusese amânat pentru sfârşitul verii, însă instanţele conducătoare ale handbalului au considerat în final că nu sunt întrunite condiţiile pentru derularea sa.

Citeşte şi România nu va avea campioană la handbal în 2020. Cine va participa în Champions League

Această fază finală a Ligii Campionilor la handbal feminin era în realitate un Final 8, deoarece sferturile de finală ale competiţiei, în care erau calificate şi echipele româneşti SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti, urmau să aibă loc tot la Budapesta, fiind la rândul lor anulate.

EHF a confirmat, în schimb, că startul ediţiei 2020-2021 la handbal feminin se va da pe 12/13 septembrie, iar tragerea la sorţi a grupelor, din care vor face parte SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti, va avea loc miercurea viitoare, la Viena.