CTP, după ce Cîţu l-a învins pe Orban şi a devenit preşedintele PNL: „La acest congres a fost reales Klaus Iohannis”

Cristian Tudor Popescu (CTP) afirmă că după Congresul PNL desfășurat sâmbătă, adevăratul câștigător este Klaus Iohannis care a fost „reales președinte PNL”.
Filip Stan
25 sept. 2021, 23:24
CTP, după ce Cîţu l-a învins pe Orban şi a devenit preşedintele PNL:

CTP a povestit şi un episod din 2014, despre care a afirmat că este elocvent pentru felul în care a decurs relaţia dintre Klaus Iohannis şi Ludovic Orban, care a afirmat, în discursul de după aflarea rezultatului, că „între mine şi Klaus Iohannis nu mai există niciun parteneriat”.

„La acest congres președintele PNL a fost reales, Klaus Iohannis. Era președinte în 2014 înainte de a deveni președintele țării și acum a fost reale. Ce s-a întâmplat în relatia Klaus Iohannis – Ludovic Orban care a generat ce a fost la congres pentru mine își avea de mult explicația. 2014, vara, într-o replică a lui Klaus Iohannis, care nu era nici candidat, atunci se bătea cu Crin Antonescu pentru președinția PNL.

Am avut o discuție cu Iohannis, prima și ultima, din aceea discutie o să decupez o replică. Eu îl întreb ce veți face cu Ludovic Orban și domnul Iohannis imi spune: ‘O să-l las să-și facă numărul’. Și l-a lăsat”, a povestit gazetarul, într-un interviu acordat Digi24.

CTP: „Orban ştia că o să piardă şi totuşi a dus-o până la capăt cu acei troglodiţi din sală”

CTP mai crede că sfârșitul lui Ludovic Orban în fruntea PNL nu i s-a datorat lui Klaus Iohannis, ci altor lideri ai PNL care au considerat, după alegerile parlamentare din decembrie 2020, că nu mai este de folos partidului.

„Klaus Iohannis nu a inițiat această cădere a lui Orban, ci liderii importanți ai PNL au considerat că Orban este epuizat după alegerile din 2020, nu mai poate să livreze partidului nimic, ba mai mult a dezavantajat partidul băgându-se la negocieri pentru funcția aia de președinte al Camerei.

Era previzibil și Orban știa asta (n.r. că va pierde alegerile) și totuși a dus-o până la capăt cu acei troglodiți din sală, care zbierau, care au mers până în creierul pane ars. Cum poți să vii cu lozinci în sala de tipul vrem libertate nu comunism, supererou Orban. Care comunism, cine venea cu comunism în sală?”, a mai spus Cristian Tudor Popescu.

Citeşte şi: Cristian Ghinea: „Zvonurile legate de presupuse negocieri pentru a reveni în guvern fără o refacere a coaliţiei din care să facă parte USR-PLUS sunt fake news”

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Anunț bombă! Mircea Lucescu a luat decizia privind viitorul său după Bosnia – România 3-1. Exclusiv
Capital.ro
Legătura dintre Călin Georgescu și SIE. Traian Băsescu: Am discutat cu el, mi-am dat seama
Playtech.ro
Punctele de penalizare: în cât timp se șterg și cum afli rapid istoricul tău rutier
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Declarațiile SFÂȘIETOARE făcute de tatăl Sarei după înmormântarea fetiței de 2 ani. Bărbatul susține că personalul clinicii dentare ar încerca să mușamalizeze cazul
iamsport.ro
Radu Naum l-a făcut praf după Bosnia - România 3-1: ”Ar fi bine să nu îl mai vedem! E greu de acceptat, ustură tare de tot”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume