CTP îl desființează pe Ionuț Moșteanu după ce ministrul și-a falsificat CV-ul: „Jalnic modul în care fruntașii USR se canonesc acum să explice această minciună ordinară. Și individul ăsta e ținut să apere România”

Cristian Tudor Popescu (CTP) descrie modul jalnic în care ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, și-a falsificat CV-ul pentru a putea accede într-o funcție publică. Într-un editorial postat pe Facebook, gazetarul îl numește „prost” și „profiturist de partid” pe ministru, arătând că minte fără să clipească.
Andrei Ene
27 nov. 2025, 16:28
CTP îl desființează pe Ionuț Moșteanu după ce ministrul și-a falsificat CV-ul: „Jalnic modul în care fruntașii USR se canonesc acum să explice această minciună ordinară. Și individul ăsta e ținut să apere România”

Gazetarul Cristian Tudor Popescu (CTP) a criticat în termenii cei mai duri modul în care ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, și-a falsificat CV-ul pentru a accede într-o funcție publică, sugerând că un astfel de politician nu are cum să „apere România”.

CTP îl desființează pe Ionuț Moșteanu după minciuna din CV

CTP îl numește pe Ionuț Moșteanu un „profiturist de partid” și un „prost” care minte în văzul tuturor nu numai cu privire la educația sa, ci și cu privire la chestiuni de interes public”.

„Cum se dă prostia pe minciună

N-aș mai fi scris nimic astăzi. Dar mărturisesc că ce văd în CV-ul lui Moșteanu, 3 ani de Automatică, facultate de 5 ani, pe care subsemnatul am absolvit-o în 1981, mă scoate din țâțâni. Sunt curios: ce dracu a făcut profituristul ăsta de partid (care a susținut-o luni de zile pe E. Lasconi, basculând apoi în 24 de ore spre Nicușor Dan) la Automatica din București, una dintre cele mai puternice și serioase instituții de învățământ din România?

Citește și : Ionuț Moșteanu, coleg la Bioterra cu alte nume ”grele” – Robert Negoiță, Florentin Pandele, Niculae Bădălău. Diploma ministrului Apărării îl recomandă pe acesta mai degrabă pentru administrarea unei pensiuni rurale

Mi se pare fenomenal modul în care acest ins minte în direct, fără să clipească, asta după ce că e și prost. Cum altfel să fie, dacă ne gândim cum a încercat să justifice eșecul grotesc al operației de mobilizare a rezerviștilor sau refuzul de a comunica opiniei publice suma cu care România a ajutat până acum Ucraina?”, transmite CTP.

Publicistul atrage atenția că Ionuț Moșteanu a terminat numai o facultate privată implicată în scandaluri cu diplome false și că aceasta nici măcar nu se găsește în CV-ul său, ci o alta, Athenaeum Management, care s-a înființat mult mai târziu decât acesta ar fi terminat-o.

„De nu știu câte ori l-am auzit spunând la televizor că a absolvit o făcătură de facultate privată, Bioterra, implicată în scandaluri cu diplome false. Afirma că nu îi e rușine cu ea, cu b-i-o-t-e-r-r-a. Și acum nu se găsește în CV-ul lui nicio Bioterră, ci una Athenaeum Management, care se înființa 20 de ani mai târziu de la pretinsa ei frecventare de către Moșteanu. E ca și cum un cetățean, pe care îl cheamă Prostu Ion, ar face o cerere la Evidența Populației să-i fie schimbat numele în Prostu Vasile.

Citește și : CTP, mesaj critic la adresa conducerii statului: „Loredana Chivu la SRI. Președintele Dan a prezentat o sculptură în rumeguș”

Jalnic modul în care fruntași USR se canonesc acum să explice această minciună ordinară. Și individul ăsta e ținut să apere România…”, mai arată CTP.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care a ajuns Novak Djokovic. Locul e supranumit raiul milionarilor din tenis
Capital.ro
Legăturile din spatele ascensiunii lui Călin Georgescu. Tudor Păcuraru dezvăluie legăturile obscure, finanțările externe și pericolele politice
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
Cum arată din dronă lotul autostrăzii A7 care se deschide azi complet traficului
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
O fetiță de 6 ani și-a pierdut viața după ce i s-a scos un dinte de lapte, la dentist. Altă copilă tratată la același cabinet a ajuns în stare gravă la spital
iamsport.ro
Radu Banciu: ”Am trăit unul dintre cele mai penibile momente din viața mea, ca ultimul pușcăriaș! Nu știu cum am supraviețuit”
MediaFlux
Facturi false înainte de Sărbători. Avertismentul autorităților pentru români
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne