CTP: „Trump vrea să împartă țările Europei la bucată cu Putin”

„În aceste zile, omenirea se prăbușește înapoi în timp”, consideră Cristian Tudor Popescu. Gazetarul a făcut această afirmație în contextul discuțiilor dintre Trump și Putin pe tema păcii din Ucraina.
Alina Costache
13 feb. 2025, 14:02
CTP: „Trump vrea să împartă țările Europei la bucată cu Putin”

”Toate construcțiile și înțelegerile politice de la Revoluția Americană, urmată de Revoluția Franceză, din secolul XVIII încoace, menite să dea drepturi fiecărei ființe umane și fiecărei națiuni, indiferent de puterea pe care o are, se descompun rapid.

Organizațiile mondiale, ONU, Curtea Penală Internațională, Organizația Mondială a Sănătății, acordul pentru climă de la Paris, legislația relațiilor dintre state care să prevină agresarea celor mai slabi de către cei puternici, nu mai fac doi bani. Singura lege: tradiționalul, strămoșescul, preistoricul raport de forțe bazat pe armate. Regulile democratice interstatale stabilite prin Conferința de la Helsinki 1975 sunt pulverizate. Democrațiile europene gem sub asaltul extremismului naționalist dictatorial.

Israelul, având în spate anii `30 și `40, milioanele de evrei exterminați, s-a temut de mult că asta se va întâmpla, așa că are cea mai puternică armată din lume raportat la teritoriu și populație – e greu de înghițit pentru oricine.

China vede o mare ocazie de a obține ce n-a reușit Japonia în al doilea război mondial: dominația Beijingului asupra Asiei.

Putin vrea, în compensație pentru destrămarea URSS, sfărâmarea Uniunii Europene. Trump e de acord, vrea să împartă țările Europei la bucată cu Putin”, consideră CTP, după discuțiile din Donald Trump și Vladimir Putin, într-un articol semnat în Republica.

Citește și: Ce au discutat Trump și Putin la telefon 90 de minute. Președintele SUA l-a sunat apoi pe Zelenski: „Nimeni nu dorește pacea mai mult decât Ucraina”

Jurnalistul spune că, după 250 de ani, planeta se întoarce la „ordinea dictatorială naturală a haitei: cei slabi se supun celor puternici sau mor. Omul recade spre animal”.

Citește și: Zelenski propune un schimb de teritorii cu Putin. Reacţie dură a Moscovei

În opinia gazetarului, în această nouă conjunctură, șansa României este apropierea de SUA.

”Singura șansă a României suverane: să încerce să convingă Washingtonul că îi suntem buni la ceva, ca să ne țină prin curte. Toată filosofia libertății și dreptății se reduce acum la o propoziție, tot strămoșească: oricum ar fi, America e un boier mai bun decât Rusia”, mai spune CTP.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Mircea Lucescu a ignorat sfatul medicilor pentru naționala României: „Nu am ce să fac. Așa am început, așa termin
Capital.ro
Reguli în asociația de proprietari. Este obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente din România
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Povestea mai puțin cunoscută a lui Mircea Lucescu. Cum a ajuns să fie numit ”Il Luce” în Italia
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj