Cuba are un nou preşedinte. Miguel Diaz-Canel a fost unicul candidat la cea mai înaltă funcţie din stat

Numărul doi al executivului cubanez, Miguel Diaz-Canel, a fost desemnat miercuri unic candidat pentru a-i urma în funcţie preşedintelui Raul Castro a cărui plecare va pune capăt joi celor şase decenii de putere exclusivă a fraţilor Castro.
Filip Stan
19 apr. 2018, 05:31
Cuba are un nou preşedinte. Miguel Diaz-Canel a fost unicul candidat la cea mai înaltă funcţie din stat

„În numele Comisiei naţionale de candidaturi, am responsabilitatea şi onoarea de a vă propune ca preşedinte al Consiliului de Stat şi de miniştri al Republicii Cuba pe tovarăşul Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez”, a declarat în faţa Adunării preşedinta acestei comisii, Gisela Duarte.

Numirea lui oficială în cele mai înalte funcţii şi a celor 31 de membri ai Consiliului de Stat urmează să fie confirmate joi, la orele 09.00 (13.00 GMT), ziua celei de 57-a aniversări a victoriei din Golful Porcilor în faţa trupelor anticastriste susţinute de Washington, în 1961. Aceste numiri au fost supuse miercuri votului deputaţilor. Rezultatul scrutinului este previzibil, pentru că aceştia nu au obiceiul să conteste propunerile Comisiei de candidaturi.

Miercuri, preşedintele şi succesorul său au apărut zâmbitori la deschiderea sesiunii inaugurale a Adunării rezultate în urma legislativelor din martie. Raul Castro l-a îmbrăţişat pe urmaşul său în momentul anunţării candidaturii, în aplauzele deputaţilor.

De la Revoluţia din 1959, Cuba a cunoscut numai o singură tranziţie adevărată la conducerea sa, în 2006, când Fidel Castro, grav bolnav, a predat ştafeta fratelui său mai mic după mai mult de 40 de ani de conducere unică şi a iniţiat  o serie de reforme altădată de neacceptat, ca deschiderea economiei spre micile întreprinderi private, dar mai ales a aranjat apropierea spectaculoasă cu Statele Unite, duşmanul din perioada Războiului Rece.

În 2015, cele două ţări şi-au reluat legăturile diplomatice, iar în anul următor preşedintele american la acea dată, Barack Obama, a efectuat o vizită istorică pe insulă. După instalarea republicanului Donald Trump la Casa Albă, normalizarea a fost serios încetinită.

Fidel s-a stins din viaţă la sfârşitul lui 2016 şi este acum rândul lui Raul, 86 de ani, să cedeze locul, de această dată unui reprezentant al noii generaţii.

Numărul doi al regimului din 2013, Miguel Diaz-Canel este un om al sistemului care a fost pregătit să îşi asume cele mai înalte funcţii. El reprezintă frecvent guvernul în străinătate, iar apariţiile sale în media sunt din ce în ce mai dese.

Avocat al dezvoltării internetului pe insulă, el a ştiut să-şi prezinte o imagine de modernitate, rămânând laconic în declaraţii. De asemenea, el s-a arătat intransigent faţă de disidenţa cubaneză sau de diplomaţii prea dispuşi să critice regimul.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Fosta prezentatoare din România care a plecat din țară de dragul iubitului, fotbalist de profesie, se pregătește de nuntă
Capital.ro
Doliu în lumea filmului. O legendă a cinematografiei s-a stins. Toți românii au iubit-o. A marcat multe generații
Playtech.ro
Cum semnalizezi în giratoriu ca să eviți un accident, dacă vrei să mergi înainte. Detaliul tehnic din Codul Rutier 2026
Adevarul
O campioană a României s-a îmbogățit cu banii de pe OnlyFans. Cândva nu-și permitea să investească în echipament și recuperare
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Atac necruțător la adresa șefilor de la Rapid: ”Ați transferat balastru, rumeguș, borduri”
MediaFlux
SUA vor ca Ucraina și Rusia să încheie un acord de pace în martie! În mai ar putea fi organizate alegeri în Ucraina simultan cu un referendum
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil