Culorile care previn cancerul, recomandate de Dr. Oz

Dieta este un instrument foarte bun în lupta împotriva cancerului. Culoarea este unul dintre cei mai buni indicatori ai beneficiilor pentru sănătate pe care ţi le pot oferi legumele. Când consumi toate culorile, o mulţime de nutrienţi care luptă împotriva bolilor şi vitamine ajung în organismul tău. Află de ce şi cum ar trebui să le adaugi în dieta ta.
Alina Costache
04 nov. 2014, 20:49
Culorile care previn cancerul, recomandate de Dr. Oz

1. Alimentele rosii lupta impotriva cancerului pancreatic si ovarian

Rosiile protejeaza impotriva cancerului ovarian, a demonstrat un studiu realizat in California la care au participat peste 13.000 de femei. Un consum de jumatate de ceasca de rosii, minimum de 5 ori pe saptamana poate reduce cu pana la 60% riscul de a dezvolva cancer ovarian.

Un alt studiu, realizat in Canada, a stabilit o legatura intre consumul de rosii si scaderea riscului de cancer pancreatic. Licopenul este substanta protectoare care lupta impotriva cancerului si se gaseste in abundenta in rosii si alte alimente precum ardeiul rosu si fructe de padure rosii. Incearca sa consumi macar unul dintre aceste alimente cel putin o data pe zi.

2. Alimentele portocalii lupta impotriva cancerului la stomac si al cancerului ovarian

Betacarotenul, responsabil pentru culoarea portocalie in morcovi, dovleac si cartofii dulci, are efecte anticancerigene si, prin urmare, este excelent pentru lupta impotriva cancerului la stomac prin distrugerea celulelor afectate de cancer.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR.RO

Citeşte şi Cum poţi depista cancerul cu ajutorul degetelor

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Prima iubire a lui Tzancă Uraganu, Lambada, se tunează! Vrea să îi ia fața Alinei Marymar
Fanatik.ro
Bucureștiul și Ilfovul, „fabrica” de primării: 50 de sedii, mii de șefi și miliarde scurse pe chirii. Suma uriașă economisită cu o administrație unică
Capital.ro
Ora de vară 2026. Se dau ceasurile înainte cu o oră. Schimbarea orei vine mai devreme în acest an
Playtech.ro
Centrala consumă brusc mai mult gaz? Care ar putea fi principalele cauze
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
”Trăiesc ca noi în epoca lui Ceaușescu!”. Țara importantă din Europa unde ”se moare de foame”. Banciu: ”Salariile sunt mai mari în București, e o catastrofă”
MediaFlux
Planul secret al lui Putin, scos la iveală de serviciile secrete. De ce trage de timp Rusia în ”teatrul negocierilor”
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat