Confesiuni de mogul! Cum a făcut Dan Voiculescu primul milion: „Totul a început cu 7 dolari pe zi și un salam”

La finalul anilor ’80, Dan Voiculescu lucra în comerț exterior, domeniu rezervat elitei economice a României socialiste, fiind directorul reprezentanței Crescent la București.
Filip Stan
24 oct. 2025, 16:01
Confesiuni de mogul! Cum a făcut Dan Voiculescu primul milion:

Într-o confesiune făcută în podcastul „Fain & Simplu” cu Mihai Morar, Dan Voiculescu a dezvăluit pentru prima dată câtă avere avea imediat după Revoluție – o sumă care, raportată la vremurile acelea, îl plasa printre puținii români cu un capital real de pornire.

Dan Voiculescu nu uită şi nu-l iartă pe Traian Băsescu: „Mi-a spus clar: dacă nu eşti cu noi, vei face puşcărie. Şi am făcut”

„În ianuarie 1990 aveam în jur de 40.000–50.000 de dolari, cu care am fondat Grivco”, a povestit Dan Voiculescu.

Ceea ce pare astăzi o sumă modestă era, la acea vreme, un capital considerabil. Pentru comparație, în 1990, un apartament în centrul Bucureștiului se vindea cu doar câteva mii de dolari.

„După Revoluție, un coleg mi-a spus: ‘Hai să cumpărăm apartamente’. Și am cumpărat unul chiar vis-a-vis de Guvern, care e și acum al fetelor, cu 3.000 de dolari”, a mai spus Voiculescu.

Dan Voiculescu: „Cel mai greu cu banii, îmi aduc aminte, de un episod legat de, cum îl cheamă pe cel de la România TV, Ciutacu…”/ Replica lui Ciutacu: „Am plecat la Antene cu trei salarii neplătite, dar le-am primit eşalonat”

Dar cum a adunat banii? Răspunsul său a fost surprinzător.  „Din diurne. Când plecam în străinătate aveam 7 dolari pe zi pentru mâncare. Dar plecam cu salam de acasă și crochete de cașcaval. Mâncam portocale de 50 de cenți kilogramul și aduceam banii acasă. Așa s-au strâns cei 40.000 de dolari.”

La finalul anilor ’80, Dan Voiculescu lucra în comerț exterior, domeniu rezervat elitei economice a României socialiste, fiind directorul reprezentanței Crescent la București – una dintre puținele companii cu legături comerciale externe într-o economie controlată de stat.

După Revoluție, cu economiile acumulate și experiența în comerțul internațional, Dan Voiculescu a fondat Grivco, prima sa companie privată, care a devenit punctul de plecare pentru viitoarele sale investiții în media, educație și cercetare.

„Erau bani mulți atunci. Dar n-au venit peste noapte, ci din muncă, prudență și economie. Nu mi-am risipit diurna pe plăceri, ci am pus fiecare dolar deoparte.”

Podcastul integral „Fain & Simplu” cu Mihai Morar, în care Dan Voiculescu vorbește despre primii bani, începuturile în afaceri și modul în care și-a construit cariera, este disponibil acum pe YouTube.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul