Cum arată omul care a făcut milioane de români să plângă acum 20 de ani FOTO

În 1994, România părăsea Campionatul Mondial din SUA după ce era învinsă în sferturile de finală de Suedia, după loviturile de departajare.

07 dec. 2014, 16:26

La finalul celor 90 de minute scorul era egal, 1-1, marcatori Răducioiu (88′) şi Brolin (78′). Acelaşi scor, 1-1, s-a înregistrat şi în prelungiri, golurile fiind înscrise de Răducioiu (101′) şi K. Andersson. (115′). La penalty-uri, Petrescu şi Belodedici au ratat pentru România, în timp ce Mild a fost singurul care nu a marcat pentru Suedia.

Thomas Brolin la Campionatul Mondial din 1994 (stânga) şi acum (dreapta)

Marcatorul primului gol al sfertutului de finală, Tomas Brolin, atunci în vârstă de 24 de ani şi component al clubului AC Parma, a ajuns în topurile fazelor memorabile ale turneului. Imaginea tânărului Brolin bucurându-se după schema de la lovitura liberă prin care a Suedia deschidea scorul făcea atunci ravagii în rândul publicului feminin.