Cum arată vila de protocol a lui Klaus Iohannis de la Neptun. Imobilul a beneficiat de modernizări de sute de mii de euro în ultimii ani

De 10 ani, de când este președinte, Klaus Iohannis poate folosi mai multe vile de protocol, printre care se numără și Vila Nufărul de la Neptun, în care stătea și Nicolae Ceaușescu și l-a încântat chiar și pe George W. Bush.
Alina Costache
21 sept. 2024, 20:51
Cum arată vila de protocol a lui Klaus Iohannis de la Neptun. Imobilul a beneficiat de modernizări de sute de mii de euro în ultimii ani
Ce dotări de lux are vila de protocol al lui Klaus Iohannis de la Neptun

Vila Nufărul, separată de stațiunea Neptun printr-o pădure supravegheată de SPP, este vecină cu vilele de protocol ale premierului, președintelui Senatului și președintelui Camerei Deputaților. Printre dotările de lux ale vilei folosite de Klaus Iohannis se numără o piscină ultramodernă, construită după 2019, o seră cu plante exotice, teren de tenis și plajă privată placată cu piatră tratată astfel încât să nu se încălzească prea tare de la soare.

Citește și: Consiliul Economic și Social a dat aviz negativ pe legea inițiată de PNL pentru ca Iohannis să poată candida la Senat. Cum motivează decizia

În ultimii cinci ani, Regia Autonomă Administrația Patrimoniului Protocolului de stat (RAAPPS) a investit 900.000 de euro în construitea a două piscine de 278 și 54 metri pătrați, dar și a unui jacuzzi, toate destinate vilelor de protocol de la Neptun. În 2013, RAAPPS a investit 1,5 milioane de euro în renovarea acestor vile de protocol.

Dacă ar fi ales președinte al Senatului după încheierea mandatului de președinte, Klaus Iohannis ar beneficia în continuare de o multitudine de beneficii, inclusiv o vilă de protocol la Neptun, la doar câțiva pași de ce pe care o utilizează acum.

Vilele de protocol au fost ridicate în anii ’60, iar soții Ceaușescu își petreceau acolo verile. Complexul prezidențial era deservit de aproximatic 100 de angajați, de la agenți de securitate și bucătari pânp la grădinari și ospătari.

Citește și: Nicolae Ciucă i-ar fi cerut lui Ciolacu să dea ordonanță de urgență pentru ca Iohannis să poată candida. Rareş Bogdan dezminte: „PNL nu a solicitat, dar nu lăsăm pe nimeni în urmă. Nu uităm”

La vila Nufărul, utilizată din 2014 de președintele Klaus Iohannis și soția sa, a ajuns și fostul președinte american George W. Bush.

În aprilie 2008, cu ocazia summitului NATO de la București, Bush a fost invitat la Neptun de fostul președinte Traian Băsescu la o conferință de presă, ținută chiar la malul mării, pe 2 aprilie 2008.

George W. Bush a petrecut mai multe ore la Vila Nufărul, alături de soția sa și de toată suita, luând prânzul în complexul de protocol construi în anii ’60 de Nicolae Ceaușescu. Președintele american s-a plimbat pe aleile verzi ale parcului, pe marginea lacului, pe digul de promenadă de pe mare și pe plaja pe care altădată se relaxau soții Ceaușescu.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
U Cluj i-a găsit deja înlocuitor lui Jovo Lukic. Are 4 goluri în SuperLiga în 2026. Exclusiv
Capital.ro
Europa primește un avertisment dur de la FMI. Rezervele s-ar putea epuiza, iar costurile vor exploda
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Datoriile la ANAF s-ar putea șterge. Fiscul va fi obligat să elimine obligațiile fiscale ale românilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți