Cum erau jefuiţi turiştii străini din Centrul Vechi de patru bărbaţi

Patru bărbaţi suspectaţi de comiterea unor furturi din buzunare în Centrul Vechi, victimele lor fiind turişti străini, au fost reţinuţi pentru 24 de ore, a anunţat, vineri, Poliţia Capitalei.
Filip Stan
06 sept. 2019, 15:56
Cum erau jefuiţi turiştii străini din Centrul Vechi de patru bărbaţi

„În perioada iulie – septembrie, poliţişti din cadrul Serviciului Poliţiei pentru Centrul Vechi – Biroul de Investigaţii Criminale au documentat activitatea a patru bărbaţi, cu vârste cuprinse între 25 şi 45 de ani, despre care existau date şi indicii conform cărora aceştia aveau preocupări de natură infracţională. Astfel, din datele şi probele administrate în cauză a rezultat presupunerea rezonabilă că bănuiţii distrăgeau atenţia cetăţenilor străini sub pretextul efectuării unor fotografii, timp în care le sustrăgeau bunuri din buzunare sau genţi”, se arată într-un comunicat al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti.

Conform aceleiaşi surse, poliţiştii, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti, au pus în aplicare trei mandate de percheziţie domiciliară şi patru de aducere, suspecţii fiind depistaţi şi conduşi la audieri.

„În urma investigaţiilor efectuate, în sarcina acestora s-a stabilit că la data de 11 iulie, în timp ce se aflau în incinta unui restaurant din sectorul 3, profitând de neatenţia unui cetăţean străin, i-ar fi sustras portofelul cu documente, carduri şi suma de peste 350 de euro. Ulterior, ar fi folosit cardurile la operaţiuni financiare la o societate comercială”, precizează Poliţia Capitalei.

În urma percheziţiilor, la domiciliile celor patru au fost găsite unele dintre obiectele sustrase, precum şi alte bunuri ce ar fi putut fi folosite la comiterea faptelor.

Cercetările în dosar sunt continuate pentru săvârşirea infracţiunilor de furt şi efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos, suspecţii reţinuţi urmând să fie prezentaţi magistraţilor pentru stabilirea măsurilor preventive

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum arată astăzi fosta iubită a lui Adrian Cristea. La 41 de ani, e într-o formă de zile mari
Capital.ro
Card blocat în bancomat. Ce trebuie să faci când ATM-ul îți reține cardul. Reguli la principalele bănci din România
Playtech.ro
Hidroelectrica vs. alți furnizori de energie electrică: cât plătești la aceeași factură de 150 kWh/lună în 2025
Adevarul
O româncă și iubitul britanic, expulzați din Veneția după ce au înotat în Canal Grande
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Cum a ajuns o femeie de 64 de ani să se căsătorească cu un bărbat care are jumătate din vârsta ei: „Mama lui este mai tânără decât mine”
Cancan.ro
Răsturnare de situație după ce Dorian Popa a fost condamnat la 8 luni de închisoare. Decizia finală a tribunalului!
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Se ia în calcul un nou sprijin istoric pentru români!
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Dacă te balonezi și elimini gaze de peste 25 de ori pe zi, mai ales împreună cu alte simptome, ar fi bine să știi ce înseamnă