Cum îşi asigură bolizii milionarii României. Plătesc poliţe de asigurare cât preţul unui apartament

Costel Căşuneanu, proprietarul unui Bugatti Veyron, cel mai scump automobil din România, plătea, anul trecut, aproape 22.000 de euro pe an pentru asigurarea CASCO. Pentru maşini mai "modeste", sute de oameni cu bani dau între 10.000 şi 18.000 de euro pe an.
Iulian Tudor
03 iun. 2015, 13:57
Cum îşi asigură bolizii milionarii României. Plătesc poliţe de asigurare cât preţul unui apartament

Milionarii României dau în fiecare an cât pentru un Passat nounouţ doar pentru a-şi proteja bolizii de lux, scrie libertatea.ro

Citeşte şi Ce se întâmplă cu maşinile cu număr de Bulgaria

Un Rolls Royce de 343.000 de euro, un Lamborghini de 300.000 de euro şi mai multe Ferrari sunt cele mai scumpe maşini asigurate la noi în ţară. „Un Ferrari Spider cu valoare de piaţă de 330.000 de euro este cea mai scumpă maşină asigurată la noi. Prima este de 18.000 de euro. Are o franşiză (n.r. – costurile defecţiunii până la care proprietarul plăteşte singur reparaţiile) de 1.500 de euro. În caz de daună totală, primeşte 90% din valoarea automobilului”, a explicat un broker.

Citeşte şi SALONUL AUTO DE LA SHANGHAI. Producătorii de automobile de lux se bat să prezinte noutăţile chinezilor

Pentru asigurarea maşinilor enumerate mai sus, proprietarii plătesc între 10.000 şi 18.000 de euro pe an. Un caz special este Costel Căşuneanu, cu al său Bugatti Veyron. Automobilul nu este asigurat în România, însă în 2014 deţinea o poliţă CASCO al cărei preţ ajungea la 2% din costul de piaţă, modificat anual. Cum Căşuneanu a plătit 1,1 milioane de euro pe maşină şi cum valoarea ei scade extrem de puţin sau chiar deloc, milionarul dădea, în 2014, 22.000 de euro pe an.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Bianca Nuțu, astroloaga de la Neața, a născut. Spune că primele săptămâni ca mamă au fost foarte grele: „Am plâns”
Fanatik.ro
”Este Filipe Coelho ghinionist?”. Pavel Badea a spus de câte ori trebuia să fie dat afară până acum antrenorul Craiovei
Capital.ro
Orele de liniște la bloc și la casă ascund un detaliu pe care mulți vecini nu îl cunosc
Playtech.ro
Aparatele care încep să „mănânce” mai mult curent din septembrie. Cât poate crește factura unei familii
Adevarul
Radu Miruță, despre apărarea României: „Nu vrem modernizarea Armatei? Atunci să vorbim în limba rusă”. Ce urmează după miliardele din SAFE
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
A anunțat în direct că Becali i-a găsit înlocuitor lui Baciu la FCSB: ”Trage de el să vină!”
MediaFlux
Nicușor Dan, pregătit de o nouă desemnare de premier! Răsturnare de situație privind numele
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat