Cum îşi petrecea Nicu Ceauşescu weekend-urile cu Nadia Comăneci la Sălişte VIDEO

Nicu Ceauşescu, mezinul fostului dictator, avea un loc unde se retrăgea la fiecare sfârşit de săptămână, departe de agitaţia oraşului. Cabana de la Sălişte era locul care scotea la iveală "faţa umană" a lui Nicu. Foştii administratori ai cabanei, soţii Maxim şi Dochia Rus, au vorbit în exclusivitate pentru România TV despre fiul cel mic al dictatorului.
Alina Costache
30 iun. 2013, 13:58
Cum îşi petrecea Nicu Ceauşescu weekend-urile cu Nadia Comăneci la Sălişte VIDEO

Nicu Ceauşescu era un mare iubitor de animale, nu era pretenţios la mâncare şi îi plăcea să bea un pahar de vin cu prietenii. De la cabană nu lipseau domnişoarele, pentru care Nicu avea o pasiune aparte.

Venea la săptămână, de două ori pe săptămână, pe urmă la două săptămâni, cam aşa. Dar nu treceau mai mult de două săptămâni şi era acolo. Veneau cu tot cu bucătarii lui, cu ospătarii lui, cu muzicanţii, cu toţi ai lui. Făceau chefuri, cum se strâng prietenii. El cu colegii lui. Nu atâta lume„, a povestit Maxim Rus, fostul administrator al cabanei de la Sălişte.

Făcea foc de tabără. Se strângeau pe lângă foc roată şi acolo cântau. Cu muzică, aducea muzicanţi şi cântau. Se distrau. Şi nu era rău. Era om bun, nu vorbeau urât, nu era să se certe. Se distrau frumos. Mâncare mai multă aducea cu avionul, pentru el, de la Bucureşti”, a povestit şi soţia domnului Rus, Dochia.

Spre deosebire de românii de rând, Nicu Ceauşescu putea mânca orice delicatesă îi poftea inima. Dar când oferta era limitată şi sărăcăcioasă, mezinul nu făcea nazuri.

Când venea, orice mânca. A mâncat şi pită cu slănină„, şi-a amintit Dochia Rus.

Nicu Ceauşescu avea gusturi rafinate şi în materie de femei, iar cabana de la Sălişte era veşnic înţesată de domnişoare, atunci când Nicu se relaxa cu prietenii.

„De care nu îi plăcea le ducea şoferul înapoi. Dacă nu-i plăcea de ele, le punea în maşină şi le ducea iar de unde le-a adus. Aia nu uit niciodată, că a adus o fată şi nu i-a convenit. Şi a zis „să facă cafea”. Şi ce ştiu eu ce o fi făcut, că a ieşit toată pe foc, că făceam în ibricuri atunci. Şi i-a ieşit pe foc şi a zis către şofer „ia vino încoace!”. „Imediat o duci de unde ai adus-o”, a spus fostul administrator al cabanei unde Nicu îşi petrecea toate weekend-urile.

Cât despre relaţia cu celebra gimnastă Nadia Comăneci, cei doi confirmă zvonurile, dar susţin că tânăra îşi făcea rar apariţia: „Trimitea şoferul după ea. A fost de vreo 4-5 ori Nadia acolo. A venit odată când era şi cealaltă. În acelaşi timp a sosit şi Nadia. Că probabil că el nu a ştiut. Şi l-a sunat şi a venit cu altă maşină de acolo. Pe una a trimis-o şoferul înapoi„, şi-a amintit domnul Rus.

CITEŞTE ŞI Mărturii în premieră despre Nicu Ceauşescu: O „binecuvântare” pentru oamenii din Sibiu VIDEO

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet