Cum îţi ajuţi micuţul să depăşească fricile specifice copilăriei

Fiecare copil, fie el fetiţă sau băiat, mai mare sau mai mic, mai aventurier sau mai timid, are cel puţin o frică specifică copilăriei cu care se confruntă.
Alina Costache
29 dec. 2015, 08:15
Cum îţi ajuţi micuţul să depăşească fricile specifice copilăriei

Indiferent daca prichindelul tau se teme de intuneric, de fantome sau de „Bau-bau”, de caini sau de cosmarurile din timpul noptii, el se bazeaza pe tine pentru a-i alunga temerile, precum cu erou din basme.

Specialistii sunt de parere ca frica micutilor isi are radacinile la inceputurile umanitatii si ii ajuta pe stramosii nostri sa evite situatiile periculoase si chiar sa isi salveze vietile. Totusi, stim cat de neplacut poate fi pentru un parinte sa isi vada ingerasul speriat cum plange sau se agita din cauza unui lucru care nu reprezinta un adevarat pericol. Citeste in continuare si vei afla cum poti sa iti ajuti copilul sa treaca mai usor peste teama care a pus stapanire pe el.

Cum il poti ajuta pe copilas sa treaca peste frica sa cea mai mare

De ce este indicat sa il incurajezi pe cel mic sa isi depaseasca teama? Ei bine, o teama irationala care persista mult se poate transforma intr-o adevarata fobie, mult mai greu de tratat si de inlaturat decat frica de la inceput. Iata ce este de facut:

Copilul trebuie sa vada ca ii iei frica in serios – stim ca poate ideea de „Bau-bau” sau teama de intuneric ti se par niste copilarii, dar pentru micutul tau acestea sunt cat se poate de reale! Arata-i ca ii intelegi teama si astfel se va simti incurajat sa vorbeasca despre acest lucru cu tine. Pune-i intrebari si raspunde cat poti tu de calm/a. Niciodata nu ridica tonul vocii si nu rade de frica lui!

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Gigi Becali regretă că nu a transferat doi dintre titularii Craiovei. „Eu l-am luat pe Vână!”. Forțează iar „pista Macalou”?! Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Aviz pentru permisul auto. Reînnoirea poate fi blocată fără accept medical. Boala pe care mulți români nu știu că o au
Playtech.ro
Cum pot viziona locatarii imaginile cu ei surprinse de camerele video din bloc: obligaţia asociaţiei de proprietari
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
”Până la apariția lui Valentin Ceaușescu, Dinamo avea mai multă influență asupra arbitrajelor și a adversarilor decât Steaua! Era un infern, nu aveai nicio șansă cu ei”
MediaFlux
Secretul pantofilor lui Donald Trump. Îi obligă pe subordonații și apropiații lui să poarte același model
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj