Cum ne imunizăm copilul pentru prima zi de şcoală?

Pe lângă caiete, rechizite şi haine noi, tot mai multe mămici caută soluţii naturale şi eficiente de imunizare a copiilor lor, ca aceştia să nu se confrunte, chiar din prima zi de şcoală, cu bolile specifice anotimpului rece (răceli, gripe sau alergii).
Roxana Gagiu
06 sept. 2016, 19:30
Cum ne imunizăm copilul pentru prima zi de şcoală?

Pentru a le întâri imunitatea şi a le creşte puterea de concentrare, specialiştii recomandă ca, în această perioadă, copii să elimine zahărul şi băuturile carbogazoase din dieta lor zilnică şi să consume cât mai multe alimente neprocesate, bogate în zinc, vitamina C şi D3 şi probiotice. Dintre cele mai eficiente metode de imunizare la care apelează tot mai multe mame din România pentru copiii lor, se numără lăptişorul de matcă, tonicul apicol şi tonicul regal. Acestea mai sunt numite de specialişti drept „hiperalimente”, datorită compoziţiei foarte bogate în vitamine şi colagen, care nu doar îmbunătăţeşte sistemul imunitar, dar le măreşte considerabil puterea de concentrare la ore.

„Din cauza trecerii de la caniculă la ploi şi frig şi mai ales din cauza reîntoarcerii în colectiv, există un risc crescut în rândul copiilor de a răci. Din ce în ce mai multe mame ne contactează auzind despre beneficiile deosebite pe care le are lăptişorul de matcă, nu doar pentru adulţi, ci mai ales pentru imunizarea copiilor. De altfel, lăptşiroul de matcă a rămas printre foarte puţinele produse 100% naturale într-o lume puternic industrializată.

Majorităţii alimentelor pe care le mâncăm azi le lipsesc cele mai multe dintre vitaminele şi mineralele strict necesare omului, iar dintre elementele vitale păstrează doar vagi urme. Alimentele actuale sunt pline de aditivi de toate tipurile, coloranţi, conservanţi, antioxidanţi sintetici, emulgatori, stabilizatori, agenţi de îngroşare şi de gelifiere etc. În acest context, al unei alimentaţii lipsite de nutrienţii de bază, sistemul imunitar al copiilor scade considerabil şi nu este de mirare când îi vedem din ce în ce mai lipsiţi de energie şi vitalitate şi se îmbolnăvesc tot mai des”, declară Ovidiu Bodea, directorul ApiLand, cel mai mare producător de produse apicole din România.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Meciul de pe Netflix pe care l-au așteptat milioane de oameni din întreaga lume. Și românii s-au uitat, iar partida încă este pe platformă
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu. Judecătorii i-au făcut cadou de ziua de naștere
Playtech.ro
Cine poate primi ajutorul pentru carburant de 600 de lei în Sectorul 4. Prima tranșă se acordă de la 1 aprilie
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Planul lui Gică Hagi ca selecționer: 2 jucători crescuți în Italia care n-au evoluat niciodată pentru România, la seniori
MediaFlux
Iranul analizează un plan american de încetare a focului, dar nu are în vedere negocieri! Trump spune că liderii de la Teheran doresc un acord
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj