Cum poți obține o vacanță în Sicilia la doar 1 euro. Cazarea, mesele și ghidul sunt incluse în preț

Iubitorii de călătorii pot obține o vacanță în Sicilia la doar 1 euro. Nu e o glumă! Inițiativa își propune să aducă localitatea în atenția publicului.
Alina Costache
11 mart. 2025, 17:54
Cum poți obține o vacanță în Sicilia la doar 1 euro. Cazarea, mesele și ghidul sunt incluse în preț
Vacanță în Sicilia pentru doar 1 euro

Siculiana, un sat din Sicilia, lansează o ofertă de neratat: o vacanță de trei zile la prețul simbolic de doar 1 euro. Această inițiativă are ca scop atragerea turiștilor și să aducă localitatea în atenția publicului.

Programul, denumit „Vacanțe în Sicilia pentru 1 euro”, este deschis atât italienilor, cât și străinilor. Pentru a participa, doritorii trebuie să aibă cel puțin 18 ani și să plătească prețul simbolic de 1 euro, similar inițiativelor de vânzare a caselor abandonate din Sicilia, unde cumpărătorii pot achiziționa imobile vechi pentru a le renova cu doar 1 euro.

Citește și: Vouchere de vacanţă 2025. De ce nu se alimentează cardurile pentru cea mai mare categorie de bugetari. NU sunt norme de aplicare

Selecția participanților se face printr-un concurs, în cadrul căruia aceștia trebuie să creeze și să trimită un videoclip explicând de ce își doresc să viziteze Siculiana și ce doresc să descopere despre cultura și istoria locală.

Cererile pot fi depuse până în data de 15 martie, iar ulterior 10 cupluri sau familii vor fi selectate. Prima vacanță de weekend va avea loc în perioada 4-6 aprilie. Cei care vor câștiga această experiență vor beneficia de cazare, mese și tururi ghidate incluse în oferta de trei zile.

„Vrem să-i facem pe oameni să descopere frumusețile orășelului nostru unic, care are multe pietre prețioase care merită văzute alături de arhitectura și bucătăria sa. Este în afara rutelor turistice populare obișnuite și sperăm că apropierea Siculiana de situl arheologic Agrigento cu Valea Templelor, nominalizată ca și Capitală a Culturii Italiei în acest an, va atrage și mai mulți turiști aici”, a explicat primarul localității, Giuseppe Zambito.

Primarul a subliniat că inițiativa reprezintă și un test pentru capacitatea localității de a gestiona un număr mai mare de turiști.

„Cu acest program gratuit de weekend dorim să testăm infrastructura noastră turistică și gestionarea turiștilor suplimentari, astfel încât să devenim una dintre destinațiile cheie ale Siciliei, și nu doar vara”, a adăugat edilul.

Citește și: Adina Buzatu, accidentare gravă în vacanță! Ce a pățit celebra creatoare de modă. VIDEO

Autoritățile locale intenționează să reia copetiția și în luna octombrie, dar și primăvara viitoare, în perioadele mai puțin aglomerate din punct de vedere turistic.

Programul este destinat atât cuplurilor, cât și prietenilor sau membrilor aceleiași familii. La finalul celor trei zile petrecute în Siculiana, participanții vor trebui să realizeze un nou videoclip în care să împărtășească experiențele trăite.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
După ce și-a schimbat numele, Victoria Beckham face o dezvăluire neașteptată. Cum este numită acum soția lui David Beckham
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. E o victorie categorică. Nu-l mai poate întrece nimeni
Playtech.ro
Vânzare cu certificatul de moștenitor. În ce condiţii se poate face
Adevarul
Fost membru al CSM, derapaj după referendumul anunțat de Nicușor Dan: „E nebunia unui dictatoraş de operetă care şi-a uitat pastilele”
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
iamsport.ro
Incredibil! Echipa din Liga 1 la care jucau ”numai alcoolici”: ”Matrafoxiști rău de tot! Doar băutură se băga”
MediaFlux
Hackerii au atacat Apele Române, sunt distrugeri masive. Ce se întâmplă cu barajele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet