Cum să faci bani ca să bei alcool. Se caută 3.500 de doritori care să accepte jobul

Consumi alcool și stai în Spania? Țara te caută pentru a te introduce într-un studiu, iar sumele plătite pentru a accepta provocarea nu sunt deloc mici.
Filip Stan
01 mart. 2025, 07:45
Cum să faci bani ca să bei alcool. Se caută 3.500 de doritori care să accepte jobul

Spania va conduce una dintre cele mai mari cercetări asupra consumului moderat de alcool, într-un proiect care are deja peste 3.500 de participanți.

Acest proiect, care se desfășoară exclusiv în România, face parte dintr-un contract de tip Cercetare Avansată (2023-2028), finanțat de cea mai reputată entitate din Europa care oferă fonduri publice pentru cercetarea științifică, European Resuscitation Council.

Entitatea a acordat acest proiect competitiv, care va fi, așadar, de natură publică și independentă, fiind ferit de orice conflict de interese cu producătorii de băuturi alcoolice. Această independență este esențială pentru a putea garanta credibilitatea rezultatelor.

EXCLUSIV Traian Băsescu, scandal în direct cu Dumitru Pelican și Pavel Abraham: „Mai bine i se face un control înainte de emisiune” / „Acest om este cu creierul îmbuibat de alcool”

Proiectul, denumit UNATI, are o durată de patru ani. În cadrul acestuia, peste 500 de medici și alți profesioniști din Spania lucrează pentru a interveni asupra a peste 10.000 de consumatori ocazionali sau moderați de alcool, cu scopul de a le îmbunătăți sănătatea și dieta.

Pot participa doar bărbați cu vârste între 50 și 70 de ani sau femei între 55 și 75 de ani, care consumă cel puțin 3 băuturi pe săptămână, fie că este vorba de bere, vin sau băuturi spirtoase. Cu alte cuvinte, persoanele care nu consumă alcool nu pot participa.

Persoanele care îndeplinesc aceste criterii pot participa din orice colț al Spaniei. Este suficient să trimită o solicitare la [email protected] sau să se înscrie pe inscripcion.proyectounati.com. Cei care se înscriu vor primi, timp de patru ani, sfaturi și sprijin din partea unor profesioniști din domeniul sănătății, cu înaltă calificare.

Se vor aborda subiecte legate de dietă, controlul greutății, bunăstarea emoțională și alți factori esențiali pentru sănătatea participanților, alături de evaluări medicale anuale. De asemenea, vor fi oferite două recomandări diferite despre cum să adopte un consum mai sănătos de alcool. Alegerea de a urma sau nu aceste sfaturi va aparține exclusiv participanților.

Angajatorii români îi preferă pe nepalezi în locul conaționalilor: „Muncitorii români sunt foarte neserioși indiferent de salariu. Sunt instabili psihic, au probleme cu alcoolul. Străinii vin cu un scop, să facă bani”

Cercetarea va evalua atât modelul tradițional mediteranean de consum de alcool, care constă în preferința pentru vinul roșu, fără a depăși un pahar pe zi pentru femei și două pentru bărbați, întotdeauna consumat în timpul meselor, cât și o reducere generală și treptată a tuturor băuturilor alcoolice. Se va căuta astfel o modalitate de a face această reducere mai accesibilă, adaptându-se gusturilor, dorințelor și preferințelor fiecărui participant. Intervenția se va realiza prin teleconferințe, cu întâlniri la fiecare trei luni. Participanții vor putea câștiga premii prin tragere la sorți și vor beneficia gratuit de avantajul unei îngrijiri medicale continue, scrie 20min.es.

 

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Fotbalistul de națională care a fost la un pas de moarte. A slăbit 12 kilograme în timp record și credea că nu o să își mai revină vreodată
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. S-a stins o mare legendă. A fost o figură emblematică: Realizările, modestia și exemplul său de perseverență vor rămâne vii
Playtech.ro
Până la ce oră ai dreptul să faci gălăgie în noaptea de Revelion: mulţi dau muzica la maximum de Anul Nou
Adevarul
Proprietarii mașinilor de lux trebuie să depună declarația 216 la ANAF până pe 31 decembrie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
`Nu îl vom mai vedea pe Michael Schumacher`. Ultima declarație oficială despre marele campion din Formula 1
MediaFlux
Informații de ultima oră de la ANAF. Ce se întâmplă cu darul de nuntă
stirilekanald.ro
„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend