Cum să ne protejăm de CANICULĂ. Vezi RECOMANDĂRILE

Meteorologii au anunţat că în zilele următoare temperaturile vor depăşi pragul de caniculă, iar RomaniaTV.net vă propune câteva ponturi pentru a facă faţă mai uşor arşiţei. Pentru a trece cu bine peste disconfortul creat de caniculă, este important să ne hidratăm, să consumăm anumite tipuri de alimente şi să purtăm îmbracăminte adecvată. De asemenea, pe cât posibil, este bine să evităm expunerea prelungită la soare între orele 11.00 şi 18.00.
Iulian Tudor
04 aug. 2014, 06:38
Cum să ne protejăm de CANICULĂ. Vezi RECOMANDĂRILE

Hidratarea este foarte importantă în perioadele de caniculă, de aceea este recomandat consumul zilnic de lichide – între 1,5 şi 2 litri de lichide –  fără a aştepta să apară senzaţia de sete. Este necesar un pahar de apă (sau echivalentul acestuia) la fiecare 15 – 20 de minute. De asemenea, o doză de iaurt produce aceeaşi hidratare ca şi un pahar de apă.

Medicii recomandă să consumăm în fiecare zi cât mai multe fructe şi legume proaspete, precum pepene galben, roşu, prune, castraveţi, roşii, deoarece acestea conţin o mare cantitate de apă.

vEZI ŞI: Vrei să te răcoreşti? Vezi ce alimente să NU mănânci pe caniculă

Nu trebuie consumat alcool (inclusiv bere sau vin) deoarece acesta favorizează deshidratarea şi diminuează capacitatea de luptă a organismului împotriva căldurii. Este obligatorie evitarea băuturilor cu conţinut ridicat de cofeina (cafea, ceai, cola) sau de zahăr (sucuri racoritoare carbogazoase). deoarece acestea sunt diuretice.

Pe parcursul zilei este bine să facem duşuri calduţe, fără a ne şterge de apă, iar dacă avem aer condiţionat, aparatul trebuie reglat astfel încât temperatura să fie cu 5 grade mai mică decât temperatura ambientală.

CITEŞTE ŞI: Sfaturi să îţi protejezi copiii de caniculă

Dacă este absolut necesar să ne expunem la soare între orele amiezii trebuie să folosim o ţinută adecvată: pălării de soare, haine lejere şi ample, din fibre naturale, de culori deschise.

Evitaţi activităţile în exterior care necesită un consum mare de energie (sport, gradinarit, etc) şi aveţi grijă de persoanele dependente de voi (copii, vârstnici, persoane cu dizabilităţi) oferindu-le, în mod regulat lichide, chiar dacă nu vi le solicită.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Kyros Vassaras, prima măsură după scandalul izbucnit la finalul meciului Universitatea Craiova – Dinamo 2-1: “I-a convocat de urgență!”
Capital.ro
Lege la bloc pentru lista de întreținere. Locatarii pot fi puși să plătească după estimări. Cum se face regularizarea
Playtech.ro
Povestea „superleului”. Cel mai mare falsificator de bani din România, demascat de o greșeală minusculă. Bancnotele lui au păcălit chiar și SRI
Adevarul
Succesul lui Chivu, clădit pe o tragedie și pe alegeri bine făcute. Cristi a transformat în combustibil durerea care i-a marcat tinerețea
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a izbucnit și i-a amenințat pe jucători sub privirile lui Gino Iorgulescu: ”Vă bateți joc! Dacă nu jucați, pun Internele pe voi!”
MediaFlux
Un virus mortal amenință omenirea. Trei decese au fost deja confirmate de hantavirus. OMS a declarat stare de alertă în sănătatea publică
stirilekanald.ro
Știrea momentului: Nicușor Dan și Maia Sandu...
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR