Cum se va face deschiderea universităţilor. Ce s-a decis la Cotroceni

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat joi, după întâlnirea cu miniştrii Sănătăţii şi ai Educaţiei şi cu şeful DSU, că începând din 8 februarie, majoritatea şcolilor se vor redeschide. În ceea ce priveşte universităşţile, acestea au autonomie.
Filip Stan
14 ian. 2021, 17:43
Cum se va face deschiderea universităţilor. Ce s-a decis la Cotroceni

Cum se va face deschiderea Universităţilor. În cazul învăţământului universitar, decizia se va lua la nivelul fiecărei instituţii de învăţământ, în virtutea autonomiei universitare.”Având în vedere că fiecare universitate are specificul ei, decizia va fi luată la nivelul fiecărei universităţi, având în vedere autonomia universitară, însă, evident, dumnealor sunt liberi să se alinieze la scenariul după care funcţionează şi preuniversitarul”, a spus şeful statului, la Palatul Cotroceni.

Cum se va face deschiderea Universităţilor Klaus Iohannis: „Din 8 februarie majoritatea şcolilor se vor redeschide”. Care sunt scenariile
Acest an școlar se va încheia, iar examenele școlare se vor ține la datele planificate, cu prezența fizică, a declarat la Digi24 ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, cu câteva ore înainte de discuția de la Cotroceni pe tema eventualei redeschideri a școlilor.

Din punct de vedere al măsurilor de siguranță, școlile sunt pregătite să se redeschidă în 8 februarie, a spus ministrul.

Ministrul a spus că este luată în discuție adaptarea tematicii pentru examen la ce anume s-a predat și asimilat.

„Între predarea online și ce se întâmplă la clase este o diferență. Sunt pierderi generate, care vor necesita un număr de ore remediale (de recuperare a materiei – n.r.).
Aceste pierderi trebuie identificate, sunt diferențe în funcție de zonă, de școală și de elev”, a spus ministrul.

Ministrul a declarat că România a avut probleme mai mici cu educația în pandemie decât alte țări. „Am avut mai multă înțelegere în România față de alte țări, chiar cu sisteme mai avansate. Au fost țări europene care au avut dificultăți mai mari în predarea online. În România, cadrele didactic, deși nu au avut întotdeauna echipamentele necesare și resurse au închis cu bine 2020 și sunt convins c vor face asta și în anul școlar 2020 – 2021”, a afirmat Cîmpeanu.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Dan Negru, imagine inedită cu Lucian Bute, la 26 de ani de la apariția marelui campion al României la TV. Unde s-au văzut
Capital.ro
Ambasadorul Rusiei la București, atac la adresa României. O acuză că falsifică istoria celui de-al Doilea Război Mondial
Playtech.ro
De la ce vârstă este obligatorie grădinița și ce se întâmplă dacă un copil nu a mers deloc
Adevarul
Crin Antonescu, despre mesajul lui Nicușor Dan de Ziua Europei. „Vorbește, pentru prima oară în istorie, de la Cotroceni, despre greșelile Europei”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Îl mai ții minte pe Mitică din „Vacanța Mare”? Cum arată și cu ce se ocupă în 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi