Cum trăiesc oameni în cea mai bogată ţară de pe glob. Au proprietăţi în toată lumea. Nu mai au ce face cu banii

Cel mai bogat stat de pe Pământ a avut o creștere economică uriașă chiar și în timpul crizei din 2008. Fondul suveran al acestei țări a trecut de 320 de miliarde de dolari.
Ionela Marcu
02 feb. 2019, 08:50
Cum trăiesc oameni în cea mai bogată ţară de pe glob. Au proprietăţi în toată lumea. Nu mai au ce face cu banii

In plina criza mondiala, cea mai bogata tara din lume a avut o crestere economica de 42%, scrie capital.ro. Activele fondurilor suverane ale emiratului Qatar au depasit 320 de miliarde de dolari, potrivit unui oficial al autoritatii pentru investitii de la Doha, Hussein al-Abdullah. Qatar a acumulat surplusuri bugetare ca urmare a resurselor de gaze naturale si petrol si a cresterii pretului energiei la nivel mondial.

Fondurile investesc banii acumulati in active din strainatate, mai ales in Franta, precum Total, unde Qatar are o participatie de 3%, sau grupul LVMH, unde detine 1%.

Citeşte şi Menajeră executată în Arabia Saudită. Infracţiunea pentru care a fost condamnată la moarte

Emiratul a preluat si clubul de fotbal Paris Saint-Germain (PSG), este cel mai mare actionar la grupul media Lagarde, cu peste 10%, are 5% din Veolia Environnement si 5,6% din grupul de constructii Vinci.

Marea Britanie este, de asemenea, foarte atragatoare pentru emiratul arab. Inaltata deasupra Londrei, cladirea Shard, cea mai inalta din Europa, este un monument din sticla, otel si de ambitie. Dar este si cel mai reprezentativ simbol al dominatiei Qatarului asupra Marii Britanii.

In estul Londrei, Qatarul detine intregul cartier financiar Canary Wharf, cladirile apartinand in majoritate grupului Songbird Estates. Cand Barclays a avut probleme financiare, Qatar Investment Authority (QIA – un vehicul infiintat in 2005 prin care emiratul isi plaseaza resursele in diverse tipuri de investitii) a devenit principalul actionar al centrului financiar al Londrei.

Totodata, cel mai exclusivist magazin din Londra, Harrods, dar si cel mai scump complex de locuinte – Hyde Park – sunt detinute tot de emiratul Qatar.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Câți bani are de recuperat Neluțu Varga de la CFR Cluj după intrarea clubului în insolvență
Capital.ro
Când intră pensiile și alocațiile în luna septembrie? Bunicii își vor primi banii mai devreme
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Bătrâna, comuna uitată în munți, cu 50 de locuitori și pistă de biciclete. „Satele n-au apă și curent, iar pe pistă merg tractoarele”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
România s-a zguduit în această dimineață! Ce magnitudine a avut cutremurul și unde s-a produs
iamsport.ro
Afacere de milioane de euro între frații Pavăl și Ion Țiriac
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat