CURS BNR 9 DECEMBRIE 2019. Lira sterlină continuă ascensiunea şi atinge cel mai mare nivel din iunie 2016

CURS BNR 9 DECEMBRIE 2019. Lira sterlină continuă să crească şi atinge un nou maxim al ultimilor trei ani şi jumătate în faţa leului. Euro rămâne la 4,77 lei, Şi IOndicele Robor la trei luni a crescut luni.
Filip Stan
09 dec. 2019, 11:27
CURS BNR 9 DECEMBRIE 2019. Lira sterlină continuă ascensiunea şi atinge cel mai mare nivel din iunie 2016

CURS BNR 9 DECEMBRIE 2019. Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, luni, un curs de referinţă de 4,7777 lei/euro, în scădere cu 0,02% faţă de valoarea atinsă vineri. Totodată, lira sterlină a continuat să crească şi a atins cel mai ridicat nivel din iunie 2016 până în prezent.â

Vineri, euro a urcat la 4.7785 lei.

Luni, euro a scăzut la 4.7777 lei.

Lira sterlină a urcat de la 5.6554 lei la 5.6840 lei. Acesta este cel mai mare nivel din 23 iunie 2016, când a fost 5.8884 lei. 

În 23 iunie 2016, Marea Britanie a organizat referendumul pentru ieşirea din Uniunea Europeană. În 24 iunie 2016, lira sterlină scădea de la 5.8884 lei la 5.6686 lei.

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, a crescut de la 4.3069 lei la 4.3149 lei.

Cursul francului elveţian a crescut de la 4.3582 lei la 4.3590 lei.

Preţul gramului de aur a scăzut de la 204.2895 lei la 203.0272 lei.

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a stagnat la 3,05%, dar ROBOR la 6 luni a crescut, potrivit datelor publicate, luni, de Banca Naţională a României (BNR).

Vineri, ROBOR la 3 luni a scăzut de la 3,06% la 3,05%. Luni, acest indice a stagnat.

ROBOR la 6 luni a crescut de la 3,11% la 3,12%.

ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobânzii la care se împrumută, între ele, instituţiile bancare din România, în lei, iar evoluţia sa este legată, în principal, de nivelul de lichiditate existent în piaţă.

BNR a publicat, la începutul lunii mai, indicele de referinţă trimestrial pentru creditele acordate consumatorilor (IRCC), care va înlocui ROBOR în calculul dobânzilor la majoritatea creditelor în lei. Valoarea acestuia, pentru al doilea trimestru din 2019, a crescut la 2,66%, de la 2,63% în T1 2019.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Mamadou Thiam nu este în lot pentru Universitatea Craiova – FCSB. Ce s-a întâmplat cu atacantul campioanei. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit. Lumea l-a iubit enorm și nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Se poate cumula pensia din România cu cea din străinătate? Ce spune legea
Adevarul
Arma invizibilă ce provoacă sindromul Havana. Ce a pățit un cercetător care a testat pe propria piele un dispozitiv cu microunde
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Fiul fostului mare internațional român se retrage din fotbal la doar 20 de ani: ”Îmi pare rău că nu a reușit. A avut aceeași lacună ca mine”
MediaFlux
Zelenski a luat o decizie radicală! Cerere de ultimă oră pentru Trump
stirilekanald.ro
VIDEO Tentativă de răpire în supermarket! Fetița de un an și jumătate a fost smulsă de lângă mama ei
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat