Curs valutar 15 aprilie. Euro creşte din nou. Ce se întâmplă cu indicele ROBOR

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, miercuri, un curs de referinţă de 4,8345 lei pentru un euro, în creştere cu 0,04% faţă de nivelul de 4,8327 lei/euro atins marţi. Indicele ROBOR la trei luni s-a menţinut miercuri la nivelul de 2,51%.
Filip Stan
15 apr. 2020, 09:57
Curs valutar 15 aprilie. Euro creşte din nou. Ce se întâmplă cu indicele ROBOR

 Marţi, Banca Naţională a României (BNR) a anunţat un curs de referinţă de 4,8327 lei pentru un euro, în creştere cu 0,06% faţă de nivelul de 4,8297 lei/euro atins luni. Dolarul a scăzut uşor, cu 0,01%, la 4,4150 lei pe unitate.

Maximul istoric atins de euro în raport cu leul, de 4,8448 lei/euro, a fost atins pe 17 martie 2020. Cursul mediu al BNR pentru euro aferent lunii martie 2020 a fost de 4,8263 lei pe unitate.

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, s-a apreciat miercuri cu 0,15%, de la nivelul de 4,4150 lei pe unitate atins marţi la 4,4215 lei pe unitate.

Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar.

Lira sterlină a scăzut miercuri cu 0,13%, de la nivelul de marţi de 5,5399 lei pe unitate la 5,5327 lei pe unitate.

Francul elveţian a crescut miercuri cu 0,11%, de la 4 4,5831 lei pe unitate la 4,5883 lei pe unitate.

Preţul gramului de aur a scăzut de la nivelul de marţi de 244,2835 lei la 243,8895 lei. Aurul a atins cel mai mare nivel din istorie în faţa leului pe 24 februarie 2020, de 240,4606 lei pentru un gram.

Indicele ROBOR la 3 luni s-a menţinut miercuri la nivelul de 2,51%

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, s-a menţinut miercuri la nivelul de 2,51% atins marţi, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).

Un nivel mai redus la ROBOR la 3 luni a fost atins pe 3 mai 2018, de 2,49%.

ROBOR la 6 luni a rămas la rândul său la 2,59%, cel mai scăzut nivel consemnat din 3 mai 2018, când a atins 2,58%.

BNR a decis reducerea ratei dobânzii de politică monetară cu 0,50 puncte procentuale, de la 2,5 la sută la 2 la sută începând cu data de 23 martie, în contextul adoptării unui pachet de măsuri menit să atenueze impactul situaţiei generate de epidemia de coronavirus asupra populaţiei şi companiilor româneşti. Măsura a dus la scăderea indicelui ROBOR la 3 luni de la un maxim de 3,24%, atins pe 20 martie.

ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobânzii la care se împrumută, între ele, instituţiile bancare din România, în lei, iar evoluţia sa este legată, în principal, de nivelul de lichiditate existent în piaţă.

BNR a publicat, în mai 2019, indicele de referinţă trimestrial pentru creditele acordate consumatorilor (IRCC), care înlocuieşte ROBOR în calculul dobânzilor la majoritatea creditelor în lei. Nivelul acestuia, pentru al treilea trimestru din 2019, a scăzut la 2,36%, de la 2,66% în T2 2019.

DailyBusiness
Cu ce se ocupă imigranții veniți în România în 2025. Majoritatea lucrează în domenii precum construcțiile și producția
Spynews
”Dumnezeule, ce ne-ai dat să trăim!”. Alina Marymar, șocată! Are legătură cu nepotul ei decedat, Lucas. Mulți nu cred că e o coincidență
Bzi.ro
Carmen Negoiță, goală pe internet! „Cea mai apreciată poză!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ianis Hagi s-a decis în ultimele ore de mercato. Semnează cu o echipă surpriză din Turcia, după ce a refuzat oferta din La Liga! Exclusiv
Capital.ro
Cum încasezi pensia într-un cont bancar. Documentele pentru bancă și Casa de Pensii. Ghid complet pentru pensionari
Playtech.ro
De unde vin dulciurile de la LIDL și Kaufland. Sunt produse în această țară și apoi distribuite în toată rețeaua de magazine
Adevarul
Tudor Chirilă, critici dure la adresa președintelui Nicușor Dan: „ V-au făcut farmece serviciile sau poate că gândiți altfel”
wowbiz.ro
Un nepalez a fost găsit în stare de inconștiență la marginea unui drum din Vaslui! Străinul a fost salvat la timp de un jandarm aflat în timpul liber
Economica.net
VIDEO Autostrada Bucureştiului - Se ridică podul peste lacul Cernica
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
S-au scumpit rovinieta și taxa de pod de la Fetești de la 1 septembrie 2025. Cât trebuie să plătească șoferii
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu s-a întors în România! Cu cine a fost surprinsă vedeta, după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
Chiajna merge bine în Liga 2, dar vrea să îl dea afară pe Dică dintr-un motiv uluitor! Antrenorul retrogradat din SuperLiga e dorit în locul său
MediaFlux
Decizie finală privind începerea școlii. Ce se întâmplă pe 8 septembrie
stirilekanald.ro
VIDEO Cutremur de 6 grade cu peste 800 de morți. Alte sute de oameni, dați dispăruți și căutați sub dărâmături
Acesta este cauza pentru care femeile își pierd dorința: 4 motive cheie!