CURS VALUTAR 6 MARTIE 2019: Euro scade, ROBOR la trei luni, cel mai mic din ultimele trei săptămâni

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat ieri un curs de referinţă de 4,7473 lei/euro, 4,2010 lei/dolar, 4,1802 lei/franc elveţian.
Filip Stan
06 mart. 2019, 11:58
CURS VALUTAR 6 MARTIE 2019: Euro scade, ROBOR la trei luni, cel mai mic din ultimele trei săptămâni

Euro scade la 4,74 lei, faţă de 4,75 lei, cursul anunţat ieri de BNR. Luni, moneda europeană a atins cea mai scăzută valoare, în faţa leului, din 15 februarie 2019. Pe 25 ianuarie, euro a atins cel mai ridicat nivel din istorie în faţa leului: 4,7648 lei/euro.  Moneda europeană a început să crească după Crăciun. Pe 24 decembrie, euro a scăzut la cea mai mică valoare din 13 septembrie 2018 în faţa leului: 4,6413 lei/euro.

Băncile comerciale au anunţat pe 6 martie cursuri de schimb pentru euro, la vânzare, între 4,77 lei şi 4,82 lei.

Dolarul creşte la 4,20 lei, faţă de 4,19 lei, cursul anunţat ieri de BNR. Maximul istoric în faţa monedei naţionale (4,3504 lei/dolar) a fost atins pe 28 decembrie 2016. 

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat ieri un curs de referinţă de 4,7506 lei/euro, 4,1933 lei/dolar, 4,1913 lei/franc elveţian.

ROBOR la trei luni a scăzut la 3,18%, fața de 3,22%, nivelul de ieri şi atinge cel mai scăzut nivel din 18 februarie. Luni, indicele se afla la 3,26%. Pe 26 februarie, indicele la trei luni a atins cea mai ridicată valoare din 2 noiembrie 2018 (3,29%).

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Dana Badea a recunoscut! Costel Biju a fost bărbatul vieții ei! Cum a reacționat „Regele TikTok-ului” atunci când a auzit
Fanatik.ro
Proiectul unui stadion spectaculos, de 70 de milioane de euro, cu vedere la lac, întâmpină mari probleme. Ce reclamă localnicii și poliția
Capital.ro
Victorie pentru Traian Băsescu. Administrația Prezidențială nu a contestat decizia. Câți bani trebuie să primească
Playtech.ro
Metoda japoneză care usucă rufele mai repede iarna. Truc simplu și eficient
Adevarul
Cum a pierdut CFR Călători în fața unui operator privat, la diferență de 1 ban, 13 trenuri Alstom Coradia cumpărate de statul român
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O adolescentă de 16 ani a fost găsită în stare de inconștiență lângă fire de înaltă tensiune căzute pe o stradă din București
iamsport.ro
Fostul jucător din Liga 1 și-a pierdut cumpătul în direct: ”Într-o lume normală, e posibil așa ceva vreodată?!”
MediaFlux
Începe fuziunea benevolă a comunelor din România! Proiect-pilot al reformei administrative
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat