CURS VALUTAR 8 NOIEMBRIE 2019. Euro a crescut peste nivelul de 4,76 lei. Robor, cel mai mic nivel din iunie 2018

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, a crescut de la 4.2932 lei la 4.3137 lei.
Ionela Marcu
08 nov. 2019, 10:51
CURS VALUTAR 8 NOIEMBRIE 2019. Euro a crescut peste nivelul de 4,76 lei. Robor, cel mai mic nivel din iunie 2018

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, vineri, un curs de referinţă de 4,7615 lei/euro, în creştere cu 0,04% faţă de valoarea atinsă joi. Preţul aurului a atins cel mai mic nivel din ultimele 3 luni.

Joi, euro a scăzut la 4.7597 lei.

Vineri, euro a urcat la 4.7615 lei.

Preţul gramului de aur a scăzut de la 204.8362 lei la 203.3805 lei. Acesta este cel mai mic nivel din 8 august, când a fost 203.0148 lei.

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, a crescut de la 4.2932 lei la 4.3137 lei.

Cursul francului elveţian a crescut de la 4.3288 lei la 4.3304 lei.

Lira sterlină a scăzut de la 5.5246 lei la 5.5270 lei.

Indicele ROBOR la 6 luni a scăzut la 3,05%, cel mai mic nivel din iunie 2018

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a crescut la 2,97%, iar ROBOR la 6 luni a scăzut la 3,05%, cel mai mic nivel din iunie 2018 până în prezent, după potrivit datelor publicate, vineri, de Banca Naţională a României (BNR).

Joi, ROBOR la 3 luni a scăzut la 2,96%, cel mai mic nivel din 18 ianuarie, când a fost 2,93%. Vineri, indicele a urcat la 2,97%.

Totodată, vineri, ROBOR la 6 luni a scăzut de 3,06% la 3,05%. Acesta este cel mai mic nivel din 19 iunie 2018, când a fost 3,04%.

ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobânzii la care se împrumută, între ele, instituţiile bancare din România, în lei, iar evoluţia sa este legată, în principal, de nivelul de lichiditate existent în piaţă.

BNR a publicat, la începutul lunii mai, indicele de referinţă trimestrial pentru creditele acordate consumatorilor (IRCC), care va înlocui ROBOR în calculul dobânzilor la majoritatea creditelor în lei. Valoarea acestuia, pentru al doilea trimestru din 2019, a crescut la 2,66%, de la 2,63% în T1 2019.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Cine e vedeta din România apărută în tribune la Real – Bayern. Cum a reacționat când a văzut arena: ”Wow! Un copil fericit!”
Capital.ro
Reguli permis de conducere în 2026. Consecințe legale pentru conducătorii auto cu permisul expirat
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Povestea mai puțin cunoscută a lui Mircea Lucescu. Cum a ajuns să fie numit ”Il Luce” în Italia
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj