Curtea Constituţională a respins contestaţiile depuse împotriva candidaturilor lui Dăncilă şi Paleologu

CCR a respins luni contestaţiile depuse împotriva candidaţilor Viorica Dăncilă şi Theodor Paleologu.
Iulian Tudor
23 sept. 2019, 07:29
Curtea Constituţională a respins contestaţiile depuse împotriva candidaturilor lui Dăncilă şi Paleologu

Anunţul a fost făcut luni de Curtea Constituţională.

„1. A respins contestaţia formulată de domnul I.-Z. N.-M. privind înregistrarea candidaturii doamnei Vasilica-Viorica Dăncilă la alegerile pentru Președintele României din anul 2019.

2. A respins contestația formulată de domnul M.P. privind înregistrarea candidaturii domnului Theodor Paleologu la alegerile pentru Președintele României din anul 2019.

3. A respins contestaţia formulată de domnul R.M. privind înregistrarea candidaturii domnului Theodor Paleologu la alegerile pentru Președintele României din anul 2019.

Hotărârile sunt definitive, se comunică Biroului Electoral Central. Argumentele reținute în motivarea soluțiilor pronunțate de Plenul Curții Constituționale vor fi prezentate în cuprinsul hotărârilor, care se vor publica în Monitorul Oficial al României, Partea I”, se arată într-un comunicat CCR.

Citeşte şi: Viorel Cataramă poate să candideze. CCR a întors decizia BEC şi a validat 94.000 de semnături

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Rugby-ul, cel mai afectat sport la Revoluția din 1989! Sportivii de renume mondial care au fost ucişi: “L-au lăsat trei ore să zacă pe jos”
Capital.ro
Final brusc pentru Călin Georgescu. Profeția despre soarta acestuia în 2026: E arestat sau fuge din țară!
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo, dată afară după ce a venit beată la antrenament: ”Miroși a băutură, ce cauți pe teren?! Mergi sănătos, nu am ce discuta cu tine”
MediaFlux
Apă GRATIS pentru români! Ce prevede legea
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend