Curtea de Apel a hotărât: Andrei Năstase este primarul Chişinăului

Andrei Năstase a fost ales primar al municipiului Chișinău în urma alegerilor locale anticipate din 2018. Este decizia luată de către Curtea de Apel Chișinău.
Filip Stan
08 oct. 2019, 16:05
Curtea de Apel a hotărât: Andrei Năstase este primarul Chişinăului

Curtea de Apel a casat hotărârea Judecătoriei Chișinău prin care a fost invalidat scrutinul local din 20 mai și 3 iunie 2018 în municipiul Chișinău.

Astfel, au fost confirmate rezultatele plebiscitului prin care Andrei Năstase a fost ales în funcția de edil.

Citeşte şi Adrian Năstase a devenit din nou bunic. Prima reacţie a fostului premier

În urma alegerilor anticipate din 2018, Andrei Năstase a obținut 52,57% în fața contracandidatului său, socialistului Ion Ceban care a fost susținut de 47,43%.

De precizat că indiferent de rezultatele acelui scrutin, mandatul primarului urma să expire în urma alegerilor locale generale care vor avea loc la data de 20 octombrie.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Cine e cea mai frumoasă fotbalistă din lume. Tânăra le-a detronat pe Alisha Lehmann și Ana Maria Markovic 
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Ajutor de la stat pentru tineri și adulți. Se lansează „Inițiativa ALMA” cu un buget de 20 milioane de euro
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți