Curtea de Conturi: Bilanţul banilor irosiţi în 2014 este de 1,8 miliarde de lei. Au fost depuse 127 de plângeri penale

Curtea de Conturi a efectuat, în 2014, 2.800 de controale la primării, cât şi la ministere şi companii de stat, iar  bilanţul banilor irosiţi în 2014 este de circa 1,8 miliarde de lei.
Filip Stan
02 feb. 2016, 15:59
Curtea de Conturi: Bilanţul banilor irosiţi în 2014 este de 1,8 miliarde de lei. Au fost depuse 127 de plângeri penale

Raportul Curţii de Conturi arată că cele mai mari daune (40%) au fost aduse bugetelor unitatilor administrativ-teritoriale.

Au mai fost constatate nereguli financiar-contabile de 22,74 miliarde de lei (5,1 miliarde euro), cele mai multe fiind cauzate de erori de inregistrare a unor operatiuni. De asemenea, abaterile care au dus la neincasarea unor venituri bugetare, impactul financiar fiind calculat la 3,6 miliarde lei (812,9 milioane euro).

Pentru prejudiciile estimate in actele de audit si control aferente anului financiar 2014, Curtea de Conturi a formulat 127 de sesizari catre organele de urmarire penala la cererea departamentelor si a camerelor de conturi, notează Hotnews.

Preşedintele Curţii de Conturi declara la finalul anului trecut că edilii au aruncat, în 2014, 30 de milioane de euro numai pe studii de fezabilitate pentru diferite investiţii.

Citeşte şi: Operaţiunea „Panseluţa” revine în Bucureşti: Primăriile vor să cheltuiască 400 de milioane de lei pentru spaţiile verzi

„Multe dintre ele, din aceste SF, au fost de proastă calitate, unele nici nu au ajuns să meargă la aprobare. Altele care s-au dus au luat punctaje vai de mama lor și bineînțeles că au fost respinse. Cu banii ăștia, totuși, 30 de milioane, poți să faci multe lucruri, mai ales că în zona rurală știți cum stăm în ce privește iluminatul public, confortul stradal, circulația”, spunea Nicolae Văcăroiu.

Cele mai mari prejudicii

  • Efectuarea de cheltuieli de personal neprevazute de legislatia in vigoare (276 milioane lei);
  • angajarea, lichidarea, ordonantarea si plata cheltuielilor bugetare cu nerespectarea prevederilor legale (145 milioane lei);
  • Cheltuieli supraevaluate sau majorate nejustificat (138 milioane lei);
  • Nestabilirea, neevidentierea, neurmarirea si neincasarea veniturilor proprii ale unor institutii publice din administratia publica centrala si locala, a CN, SN, SC  cu capital integral sau majoritar de stat sau al UAT (125 milioane lei);  efectuarea de plati pentru produse nelivrate, lucrari neexecutate sau servicii neprestate, in cantitatea facturata si platita (113 milioane lei);
  • Angajarea, lichidarea, ordonantarea si plata cheltuielilor bugetare pentru activitati sportive, fara a respecta prevederile legale (71 milioane lei);
  • Stabilirea eronata a drepturilor salariale, inclusiv a sporurilor, premiilor si a altor drepturi (62 milioane lei);
  • Utilizarea subventiilor si a alocatiilor pentru investitii pentru alta destinatie decat cea aprobata (54 milioane lei);

La sfârşitul anului trecut, peste 500 de dosare erau deschise la parchete ca urmare a unor sesizări făcute de Curtea de Conturi prin care se încearcă recuperarea a aproape două miliarde de euro.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Tzancă Uraganu, copleșit după moartea lui Doru de la Constanța. Ce știa despre problemele cu care se confrunta
Fanatik.ro
Fotografia de acum 20 de ani care poate deveni finala Cupei Mondiale. Ce spune Yamal despre poza cu el bebeluș ținut în brațe de Messi
Capital.ro
Pensia poate fi suspendată chiar și după ce a fost aprobată. Situațiile prevăzute de lege pe care mulți pensionari nu le cunosc
Playtech.ro
Câți ani trebuie să lucrezi ca infirmier sau îngrijitor pentru stagiu complet. Explicațiile Casei de Pensii
Adevarul
Satul de la Dunăre care a cucerit mii de cehi. „Vin de la o mie de kilometri, dar pentru ei este ca o întoarcere acasă”
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Cum arată mama lui Connect-R! Imagini inedite cu cei doi
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?