Curtea de Conturi: Primăria sector 1 şi Primăria sector 3 au plătit nejustificat către firmele de salubrizare 260 milioane lei

Primăria sectorului 1 şi Primăria sectorului 3 au plătit nejustificat, în total, către firmele de salubrizare circa 260 milioane de lei, potrivit unor decizii date de Curtea de Conturi la finalul anului 2016. Plăţile au fost făcute prin indexarea nejustificată a tarifului la sectorul 1 şi fără aprobarea Consiliului local la sectorul 3, potrivit documentului citat. Cele două primării au termen până în iulie 2017 să recupereze banii.
Alina Costache
17 ian. 2017, 17:29
Curtea de Conturi: Primăria sector 1 şi Primăria sector 3 au plătit nejustificat către firmele de salubrizare 260 milioane lei

Primaria sectorului 1 a platit nejustificat catre firma Romprest, cu care are contract pentru salubrizare si deszapezire, circa 118 milioane de lei in perioada 2013-2015, potrivit unei decizii a Curtii de Conturi.

Astfel, prin Decizia Curtii de Conturi nr.100 din 16.11.2016, comunicata Sectorului 1 al Municipiului Bucuresti in data de 21.11.2016, s-a constatat „Angajarea, lichidarea, ordonantarea si plata nelegala din bugetul local, in perioada 2013-2015 a sumei totale de 94.157.016 lei (inclusiv TVA), reprezentand tarife indexate in baza unui indice al pretului de consum, altul decat cel prevazut in contractul initial atribuit prin licitatie, modificat prin act aditional si contrar caietului de sarcini, fiind calculate dobanzi si penalitati in suma totala de 23.747.644 lei”.

Prejudiciul trebuie recuperat pana pe 31 iulie 2017.

Primaria sectorului 3 a platit nejustificat catre firma Rosal, cu care are contract pentru salubrizare si deszapezire, circa 148 milioane lei, potrivit unei decizii a Curtii de Conturi.

Prin decizia Curtii de Conturi nr. 106/25.11.2016 s-a constatat ” plata nejustificata a sumei de 148.794.000 lei, reprezentand diferenta de pret achitata prestatorului activitatii de salubrizare, in urma modificarii prevederilor contractuale din contractul de gestiune delegata in baza caruia se desfasoara activitatea de salubrizare pe raza sectorului 3, fara aprobarea acestora de catre Consiliul Local al sectorului 3 „.

Sursa: Hotnews

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Mihai Stoica, reacție ironică după decizia lui Gigi Becali vizavi de Valentin Crețu
Capital.ro
Primăria Capitalei schimbă regulile pentru ajutoare. Vouchere eliminate, stimulente reduse și plăți suspendate
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Bătrâna, comuna uitată în munți, cu 50 de locuitori și pistă de biciclete. „Satele n-au apă și curent, iar pe pistă merg tractoarele”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața pe „Drumul Morții”, în județul Bacău. Alte trei persoane, printre care și un copil, au ajuns în spital
iamsport.ro
Afacere de milioane de euro între frații Pavăl și Ion Țiriac
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat