Curtea Penală Internațională a emis mandate de arestare pentru Benjamin Netanyahu și Yoav Gallant

Curtea Penală Internațională (CPI) a emis, joi, 21 noiembrie 2024, mandate de arestare pe numele premierului Benjamin Netanyahu și al fostului ministru al Apărării Yoav Gallant.
Filip Stan
21 nov. 2024, 15:45
Curtea Penală Internațională a emis mandate de arestare pentru Benjamin Netanyahu și Yoav Gallant

Curtea Penală Internațională (CPI) a emis, joi, 21 noiembrie 2024, mandate de arestare pe numele premierului Benjamin Netanyahu și al fostului ministru al Apărării Yoav Gallant. Asta, pentru presupusele crime de război în Fâșia Gaza, potrivit Jerusalem Post.

Citește și: Benjamin Netanyahu vrea să amâne nunta fiului său din motive de securitate. Casa premierului israelian a fost lovită de o dronă, în urmă cu o săptămână

Curtea Penală Internațională vrea să-i aresteze pe Benjamin Netanyahu și Yoav Gallant

Decizie fără precedent a Curții Penale Internaționale! Au fost emise mandate de arestare pentru prim-ministrul Benjamin Netanyahu și pentru fostul ministru al Apărăii Yoav Gallant. Este pentru prima oară când Curtea emite astfel de mandate împotriva liderilor unei țări considerate democratice. Instanța a făcut anunțul pe X.

„Camera preliminară I a CPI respinge contestațiile statului Israel privind competența și emite mandate de arestare pentru Benjamin Netanyahu și Yoav Gallant”, se arată în mesaj.

Israel a depus o obiecție oficială a Curții Penale Internaționale cu privire la legalitatea cererii procurorului de a emite mandatele de arestare împotriva celor doi, în luna septembrie. Israelul a susținut că instanța nu are autoritatea de a discuta plângerea palestiniană împotriva sa, care a condus la solicitarea procurorului de a emite mandatele împotriva prim-ministrului și a fostului ministru al Apărării.

Mai mult, instanța a emis un mandat împotriva lui Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri (cunoscut și sub numele de Mohammed Deif). Acesta este acuzat pentru masacrul din 7 octombrie 2023, care a declanșat războiul. Israelul susține că l-a ucis pe Deif într-o lovitură aeriană, dar Hamas nu a recunoscut niciodată în mod oficial moartea acestuia.

„Camera a emis mandate de arestare pentru două persoane, domnul Benyamin Netanyahu şi domnul Yoav Gallant, pentru crime împotriva umanităţii şi crime de război comise cel puţin de la 8 octombrie 2023 până cel puţin la 20 mai 2024, ziua în care procuratura a depus cererile pentru mandatele de arestare”, a declarat CPI într-un comunicat. Într-un alt comunicat, s-a adăugat faptul că a fost emis un mandat similar și pentru Mohammed Deif, lider Hamas care, între timp, a fost eliminat de armata israeliană.

Citește și: Război în Orientul Mijlociu. Atac aerian asupra nordului Israelului. Alarmele sună în aproximativ 40 de oraşe

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Starul unei echipe de Champions League din Anglia, exclus din lot pentru mesaje deocheate date unei eleve de doar 15 ani!
Capital.ro
România, în criză economică. Sorin Grindeanu critică politica financiară a Guvernului: Acesta este adevărul crud și dur despre Ilie Bolojan
Playtech.ro
Topul celor mai bune universități din România în 2026. Ministerul Educației a publicat clasamentul oficial
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Răsturnare de situație la Kremlin! Vladimir Putin, dispus să negocieze cu UE. Care este condiția Rusiei
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi