Cutremur cu magnitudine 6 în Papua Noua Guinee

Mai multe replici seismice puternice au zguduit luni zonele montane din Papua Noua Guinee, la o săptămână după cutremurul devastator cu magnitudinea 7,5 care a provocat moartea a zeci de persoane, informează Reuters.
Iulian Tudor
05 mart. 2018, 07:51
Cutremur cu magnitudine 6 în Papua Noua Guinee

Trei replici cu magnitudinea de peste 5 au fost resimţite la primele ore ale zilei de luni în regiunea Southern Highlands, aflată la circa 600 de kilometri nord-vest de capitala Port Moresby, conform Institutului American de Geofizică (USGS).

Una dintre replicile de luni a avut magnitudinea 6. ”Nu am dormit. (Pământul) s-a zdruncinat toată noaptea”, a declarat pentru Reuters prin telefon William Bando, administratorul provinciei Hela, din localitatea Tari, aflată la circa 40 de kilometri de epicentrul replicilor. ”Ce am trăit în această dimineaţă ar fi putut provoca pagube, însă nu ştim… aproape m-a aruncat din pat”, a descris el.

Replicile puternice au lovit o regiune deja afectată de cutremurul devastator cu magnitudinea 7,5 de la 26 februarie, cel mai puternic produs în aproape un secol în zona montană activă seismic, eveniment ce a cauzat alunecări de teren şi prăbuşirea mai multor clădiri.

Cel puţin 67 de persoane şi-au pierdut viaţa în urma cutremurului de 7,5 produs în Papua Noua Guinee săptămâna trecută, potrivit Crucii Roşii.

”Bilanţul de vineri al Centrului naţional pentru dezastre şi al echipelor de evaluare este de 67 de morţi”, a declarat pentru AFP Udaya Regmi, directorul din Papua Noua Guinee al Federaţiei Internaţionale a Societăţilor de Cruce Roşie şi Semilună Roşie.

„Aproximativ 143.000 de persoane sunt afectate şi 17.000 de persoane au fost strămutate deoarece locuinţele lor sunt deteriorate total sau parţial şi, prin urmare, nu mai sunt locuibile”, a precizat acesta.

Deşi această regiune nu are aşezări urbane, ea este locuită de circa 670.000 de persoane aflate pe o rază de 100 de kilometri faţă de epicentru, conform Crucii Roşii.

Agenţiile umanitare au informat că aproximativ 150.000 de persoane au rămas fără adăpost, apă sau alimente şi au nevoie de aprovizionare urgentă. Australia, Noua Zeelandă şi Crucea Roşie au solicitat intervenţia umanitară de urgenţă, însă zona afectată este greu accesibilă din cauza condiţiilor geografice dificile, a vremii nefavorabile, dar şi a drumurilor deteriorate şi a podurilor prăbuşite.

Guvernul nu a publicat deocamdată un raport. ”Terenul accidentat şi întreruperea comunicării în zona afectată fac ca evaluarea pagubelor să dureze, însă ştim că zeci de mii de oameni au solicitat ajutor umanitar”, a informat luni ministrul afacerilor externe din Noua Zeelandă, Winston Peters.

Cutremurele se produc frecvent în Papua Noua Guinee, situată pe „centura de foc a Pacificului”, joncţiune a mai multor plăci tectonice.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Ce sport a practicat Donald Trump când era tânăr. Puțini oameni știu că două echipe uriașe au vrut să-l recruteze
Capital.ro
Reguli stricte pentru românii care scot numerar de la bancomat. Băncile impun limite. Tranzacțiile se raportează automat
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara