UPDATE: INFP a transmis imagini și detalii despre cutremurul puternic din Indonezia: „Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,4 s-a produs în Marea Molucelor, în nord-estul Indoneziei, potrivit Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS), provocând moartea a cel puțin unei persoane. Inițial a fost emisă o alertă de tsunami, ridicată ulterior.
USGS a precizat că seismul s-a produs la o adâncime de 35 de kilometri, atingând intensitatea VII. Acesta a fost urmat de zeci de replici, cea mai puternică având magnitudinea 6.2. O persoană și-a pierdut viața în urma prăbușirii unei clădiri în orașul Manado, din provincia Sulawesi de Nord, iar alte cel puțin trei persoane rănite au fost spitalizate.

Potrivit mărturiilor, s-au simțit zguduiri puternice care au durat între 10 și 20 de secunde. Mai multe clădiri au fost avariate în unele zone din nordul Indoneziei, determinând oamenii să-și părăsească locuințele. Evaluările inițiale au semnalat pagube minore, dar și severe în anumite zone din Ternate, inclusiv la o biserică și două locuințe.
Autoritățile continuă să adune informații privind pagubele și posibilele victime din mai multe zone, în special din localitățile izolate, în timp ce încearcă să evalueze amploarea dezastrului.
Centrul de Avertizare asupra Tsunamiurilor din Pacific (PTWC), cu sediul în Hawaii, a avertizat inițial că sunt posibile valuri de tsunami periculoase pe o rază de 1.000 de km de epicentru, de-a lungul coastelor Indoneziei, Filipinelor și Malaeziei. La mai puțin de o jumătate de oră de la cutremur, au fost înregistrate valuri de până la 75 de centimetri în Minahasa de Nord și de 20 de centimetri în Bitung, ambele localități situate în nordul insulei Sulawesi”.

UPDATE: S-au produs 50 de replici, cea mai importantă având magnitudinea 5,5, a anunţat directorul Agenţiei indoneziene de Meteorologie, Climatologie şi Gofizică (BMKG) Teuku Faisal Fathani.
UPDATE: O persoană a murit în prăbuşirea unei clădiri în Indonezia, a declarat pentru AFP un oficial al serviciilor de urgenţă: „O persoană a murit, iar o alta a suferit o rană la picior” în urma prăbuşirii unei clădiri la Manado, în provincia Sulawesi de Nord, la aproximativ 300 de kilometri de Marea Molucelor, a precizat George Leo Mercy Randang, şeful echipelor locale de căutare şi salvare. Victima a fost „îngropată sub dărâmăturile” clădirii, a mai spus el.
Un corespondent al AFP care locuieşte la Manado a declarat că mişcările seismice l-au trezit din somn. Același lucru s-a întâmplat cu alți locatari care au fugit afară.
Un cutremur de 7,4 grade pe scara Richter s-a produs joi dimineață, în largul coastei oraşului Ternate, din Indonezia. Autoritățile sunt în alertă și au emis avertizare de tsunami, informează Serviciul Geologic al Statelor Unite (USGS).
Potrivit datelor publicate de USGS, seismul s-a produs la o adâncime de 35 km, la ora locală 7:48 (1:48, ora României). Inițial, magnitudinea seismului a fost estimată la 7,8, iar adâncimea la 10 km, dar datele au fost ulterior revizuite.
Sistemul american de avertizare de tsunami a anunţat că sunt posibile valuri periculoase pe o rază de 1.000 km de epicentru, de-a lungul coastelor Indoneziei, Filipinelor şi Malaeziei, potrivit News.ro.
Epicentrul cutremurului s-a situat la aproximativ 120 km de oraşul Ternate, din provincia Maluku de Nord a Indoneziei, care are o populaţie de peste 205.000 de locuitori.
Citește și Cutremur puternic luni, 30 martie 2026. Unde s-a produs seismul de 7 grade