Cutremur în China. Cel puţin 13 morţi şi 200 de răniţi

Un cutremur cu magnitudinea de 6 grade a afectat luni provincia chineză Sichuan, provocând cel puţin 12 morţi şi 134 de răniţi, potrivit unui bilanţ anunţat marţi de oficiali locali, informează AFP, potrivit Agerpres.
Iulian Tudor
18 iun. 2019, 07:26
Cutremur în China. Cel puţin 13 morţi şi 200 de răniţi

Update: Numărul victimelor continuă să crească. Cele mai recente informaţii vorbesc despre 12 morţi şi 200 de răniţi.

Cutremurul a distrus sau a avariat peste 10.000 de locuinţe din localitatea Yibin, care are 5,5 milioane de locuitori. Peste 4.000 de persoane au fost relocate în urma seismului.

Imagini difuzate de televiziunea naţională chineză au arătat un echipaj de intervenţie care a scos pe targă o victimă din grămezile de moloz formate după prăbuşirea unei clădiri.

Echipajele de salvare s-au îndreptat în număr mare spre zonele afectate din apropierea epicentrul, aflat în exteriorul zonelor urbane din Yibin, a precizat agenţia de presă China Nouă. Toate victimele au fost înregistrate în districtele Changning şi Gongxian.

În total, peste 100.000 de persoane au fost afectate de acest seism, potrivit autorităţilor chineze.

Cutremurul de pământ s-a produs luni la ora locală 22:55 (14:55 GMT) la adâncimea de 16 kilometri, potrivit Centrului chinez pentru cutremure.

Un sistem de avertizare a răsunat în Yibin cu doar 10 secunde înainte de seism, potrivit China Nouă. Conform acestei agenţii de presă, o alertă care este dată cu trei secunde în avans poate să scadă cu 14% numărul victimelor.

Peste 60 de replici, din care cea mai importantă a avut magnitudinea de 5,1, au fost înregistrate după seismul de luni.

Un hotel aflat în proximitatea epicentrului s-a prăbuşit, însă nu este clar deocamdată dacă acest incident a făcut victime. Fisuri au apărut pe mai multe artere rutiere din regiune.

Peste 300 de pompieri au fost trimişi la faţa locului, alături de echipele de prim-ajutor, care au adus 5.000 de corturi şi alte echipamente de salvare, potrivit China Nouă.

Provincia Sichuan este lovită cu regularitate de seisme. În 2008, un cutremur cu magnitudinea de 7,9 grade a provocat aproximativ 87.000 de morţi şi dispăruţi. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Cu ce echipă din SuperLiga ține, de fapt, Alexandra Căpitănescu. Artista care a dus România în marea finală Eurovision nu s-a ascuns. „E viața mea”
Capital.ro
Regula bancară pe care mulți români o ignoră. Cine are, de fapt, drept asupra banilor din cont. Se pot pierde toate economiile în aceste cazuri
Playtech.ro
Cum verifici dacă ai bani nerevendicați de la stat. Sumele pe care mulți români uită să le ceară
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Antrenorul-teroare din Superliga. Golgheterul l-a sunat pe patron: ”Mi-e frică. Decât să scap singur cu portarul, mai bine nu mai joc”
MediaFlux
ANAF extinde controalele. Fiscul verifică toate tranzacțiile unei categorii de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi