Cutremur în coaliție. Mihai Tudose, europarlamentar PSD: ”Dragoste cu sila nu există”

Mihai Tudose, europarlamentar PSD, a spus, miercuri, când a fost întrebat despre prezența PNL la guvernare, că "dragoste cu sila nu există".
Alina Costache
19 iun. 2024, 22:17
Cutremur în coaliție. Mihai Tudose, europarlamentar PSD: ”Dragoste cu sila nu există”

Mihai Tudose a fost întrebat dacă un refuz al miniștrilor PNL de a aviza HG privind data alegerilor prezidențiale ar duce la un blocaj în coaliție, iar liderul social-democrat a răspuns afirmativ.

Citește și Klaus Ioahnnis, despre cursa pentru posturile la vârful UE: „Fiind negocieri politice, ele sunt complicate”

„Evident că da. În momentul în care unii miniștri se opun deciziei politice a prim-ministrului și a guvernului, acel guvern nu mai e funcțional. Adică, eu am fost prim-ministru, dacă un ministru nu accepta o Hotărâre de Guvern necesară, stabilită și dorită de conducerea guvernului, pleca acasă în ziua aia, nu mai discutam”.

„Dacă judecăm normal, corect și matematic, și politic, această coaliție este soluția de guvernare a României și astăzi și mâine și pe termen lung pentru că ăsta e rezultatul votului românilor și nici pe viitor nu se întrevăd alte posibilități. PSD a intrat la guvernare și stăm pentru a asigura stabilitatea țării și în relația cu partenerii externi și economic și militar, trebuie să fim un factor de stabilitate pentru că avem o mare relevanță politică, economică, strategică în contextul actual. Dacă cineva dorește să părăsească guvernarea, până la urmă dragoste cu sila nu există și intrăm în jocul democratic”, a completat Mihai Tudose.

Întrebat dacă premierul Marcel Ciolacu își va depune mandatul în cazul ruperii coaliției, Tudose a evitat să se pronunțe.”Nu știu, doamnă, vedem. Asta mai lipsește acum, să aruncăm țara în haos. Haideți măcar până la alegeri să rămânem constanți”.

Citește și Klaus Iohannis, despre data alegerilor pentru Cotroceni: „Președintele trebuie să fie ales de români, nu de partide”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Ce făcea Cristi Chivu cu banii pe care-i câștiga în România. Adelina Chivu a uimit pe toată lumea
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
LIVE VIDEO A început Finala Eurovision 2026. Alexandra Căpitănescu intră în concurs cu numărul 24.  La ce oră va cânta românca și cum poate vota publicul
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi