În ziua de 14 Noiembrie 2025, la ora 07:32:51 (ora locală a României), s-a produs în zona seismică Vrancea, Buzău, un cutremur slab cu magnitudinea ml 2.9, la adâncimea de 118.6 km, anunță INCDFP.
Epicentrul cutremurului a fost localizat în apropierea mai multor orașe: la 44 de kilometri nord-vest de Buzău, 64 de kilometri nord-est de Ploiești, 64 de kilometri sud-vest de Focșani, 69 de kilometri est de Brașov, 69 de kilometri sud-est de Sfântu-Gheorghe și la 96 de kilometri nord-est de Târgoviște.
De la începutul lunii noiembrie, în România au avut loc încă 6 seisme, majoritatea în zone atipice. Pe 3 noiembrie, la ora 2:11, a avut loc în Vrancea un cutremur de 2,2 grade pe scara Richter. Al doilea cutremur din noiembrie a avut loc tot în Vrancea, pe 6 noiembrie, la ora 14:54 și a avut o magnitudine de 3,5 grade. Pe 8 noiembrie s-a produs un cutremur în Buzău, la ora 00:35, și a avut o magnitudine de 2,3 grade pe scara Richter. În aceeași zi, la ora 8:19, s-a produs un seism de 2 grade pe scara Richter în Brăila.
Pe 10 noiembrie, la ora 5:16, s-a produs un cutremur cu magnitudinea de 2,3 grade pe scara Richter în Mehedinți. Pe 11 noiembrie, Brașovul a fost ușor zguduit de un seism de 2,1 grade pe scara Richter, la ora 13:00. În fine, pe 12 noiembrie, s-a produs un cutremur de 2,2 grade la Cluj, la ora 3:43.