Cutremur în Taiwan: Încă două victime ale seismului au fost salvate din dărâmături

Încă două persoane, o femeie şi un bărbat, au fost scoşi vii de sub dărâmâturi, în urma seismului puternic ce a afectat oraşul taiwanez Tainan.
Filip Stan
08 feb. 2016, 07:54
Cutremur în Taiwan: Încă două victime ale seismului au fost salvate din dărâmături

Două persoane – un bărbat şi o femeie – au fost scoşi în viaţă de sub ruinele unei clădiri din oraşul Tainan. Prima a fost o femeie care se afla sub cadavrul soţului ei, iar mai târziu a fost scos şi un bărbat, potrivit autorităţilor taiwaneze.

Cel puţin 37 de persoane au murit în urma seismului de 6,4 pe Richter, produs la sfârşitul săptămânii trecute. Cei mai mulţi morţi provin din clădirea Weiguan Jinlong care s-a prăbuşit în urma seismului. Peste o sută de persoane sunt încă prinse sub dărâmături, potrivit media localewd, citata e de bbc.com.

Femeia salvată, Tsao Wei-ling, a fost scoasă de sub ruine luni dimineaţa. Femeia era conştientă şi a fost transportată la spital. Ea spune că a scăpat cu viaţă datorită soţului ei, al cărui corp neînsufleţit căzuse peste ea şi a protejat-o astfel.  Cinci membri ai familiei ei sunt însă saţi dispăruţi în urma tragediei.

Citeşte şi Bilanţul CUTREMURULUI din Taiwan a ajuns la 29 de morţi şi 500 răniţi. 100 de persoane, DISPĂRUTE

În noaptea de duminică spre luni a fost salvat şi un bărbat. O fetiţă de 6 luni, care fusese scoasă în viaţă de sub dărâmături, a murit după câteva ore, la spital, din cauza rănilor suferite.

Până în prezent, 310 persoane au fost scoase în viaţă de sub clădirea prăbuşită de seism. Aproximativ o sută dintre aceştia au fost transportate la spital.

Complexul de apartamente, cu 17 etaje, Weiguan Jinlong (Dragonul de aur) s-a prăbuşit în timp ce taiwanezii sărbătoreau intrarea în Noul An, cel al Maimuţei de Foc. 

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Haos la FCSB şi CFR Cluj dacă ratează play-off-ul: “Ar fi dezastru mondial!”
Capital.ro
Planul secret al lui Călin Georgescu cu Horațiu Potra. Ce plănuiau să facă în România
Playtech.ro
La ce distanţă de gardul vecinului poţi planta un nuc, tei sau stejar?
Adevarul
Simptomele infecției cu Candida Auris, ciuperca rezistentă care se răspândește rapid în Europa
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Un bărbat a fost rănit cu propria armă, după ce l-a atacat pe soțul fostei iubite, într-un mall din Sectorul 6
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan și-a anunțat DEMISIA. PLUS amenințări de ULTIMA ORĂ pentru acești bugetari
iamsport.ro
ȘOCANT: echipa din Liga 1, acaparată de 'aranjori de meciuri'! A ieșit un scandal-monstru: 'Are tradiție, iureș mare rău de tot...'
MediaFlux
Ministerul Muncii, anunțul momentului pentru milioane de români! Se dau amenzi de până la 10.000 de lei. Se aplică până la finalul anului
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor