Cutremur puternic în Taiwan, cu magnitudine de 6,1 pe Richter.

Clădirile s-au clătinat, iar circulaţia unor trenuri de mare viteză a fost suspendată temporar în Taipei, capitala Taiwan, după un cutremur cu magnitudinea 6,1, produs joi în estul ţării, în urma căruia nu au fost însă înregistrate victime sau pagube materiale grave, relatează Reuters.
Filip Stan
18 apr. 2019, 07:46
Cutremur puternic în Taiwan, cu magnitudine de 6,1 pe Richter.

Televiziunile au prezentat imagini cu elevi evacuaţi din clădiri după cel mai important seism produs anul acesta în insula intens industralizată, conform declaraţiilor unui reprezentant al Biroului Meteorologic Central din Taiwan.

În unele zone din Taipei s-au înregistrat scurte întreruperi în furnizarea de electricitate, potrivit agenţiei naţionale de ştiri, însă autorităţile guvernamentale au dat asigurări că rafinăriile şi alte servicii au continuat să funcţioneze normal, potrivit Agerpres.

Guvernul a anunţat că în urma seismului a fost instaurat un centru de reacţie la situaţii de dezastre.

Potrivit Biroului Meteorologic Central din Taiwan, citat de DPA, cutremurul s-a produs la ora locală 13:01 (03:01 GMT), la o adâncime de circa 18 kilometri, în zona localităţii Hsiulin, la mică distanţă de oraşul taiwanez Hualien, situat pe coasta estică a ţării. Institutul american de geofizică (USGS) a indicat o magnitudine de 6,4.

Preşedintele Tsai Ing-wen a declarat că circulaţia trenurilor de mare viteză MRT care fac legătura între Taipei şi Taoyuan a fost suspendată temporar. Pe pagina sa de Facebook, Tsai a precizat că a solicitat responsabililor ”să adune informaţii de peste tot pentru a verifica dacă sunt pagube şi, în cazul în care acestea există, să reacţioneze cât de curând posibil”, potrivit Agerpres.

Insula Taiwan, care se autoguvernează însă este considerată de Beijing ca parte a teritoriului său, se află în apropierea intersecţiei a două plăci tectonice şi din această cauză este zguduită în mod regulat de cutremure.

Peste 100 de persoane şi-au pierdut viaţa în urma unui seism care a avut loc în 2016 în sudul insulei, iar un seism cu magnitudinea de 7,6 produs în 1999 a condus la decesul a peste 2.000 de persoane.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
A fost pusă la zid după aventura cu soțul celei mai bune prietene. Cum arată viața ”amantei” lui Lachie Neale
Capital.ro
Amendă de 1.000 de lei pentru românii care au casă la curte. Toți proprietarii au nevoie de autorizație
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj