Cutremur puternic în Turcia. Oamenii s-au panicat și au fugit din case

Un cutremur puternic a avut loc duminică seară, în Turcia. Oamenii s-au panicat și au fugit din case. Deocamdată nu au fost anunțate pagube materiale sau victime.
Alina Costache
28 oct. 2024, 11:49
Cutremur puternic în Turcia. Oamenii s-au panicat și au fugit din case

Cutremur puternic în Turcia. Seismul a fost înregistrat în provincia Adana din sudul țării și a avut o magnitudine de 5 grade pe scara Richter. Acesta s-a produs duminică seară, în jurul orei 20.00.

Cutremur puternic în Turcia

Epicentrul cutremurului a fost în zona Kozan, sursa fiind situată la o adâncime de 20,1 km. Oamenii s-au panicat duminică seară, în momentul în care au văzut că totul se clatină în jurul lor și au ieșit din case.

Din fericire, potrivit unor surse din cadrul Departamentul de Urgență și autoritățile provinciei, nu au fost anunțate victime și nici pagube materiale., scrie  Rador Radio România.

Citește și Un băiețel și-a salvat prima oară pisicile în timpul unui cutremur. Imaginile înduioșătoare au făcut înconjurul lumii

Reamintim că Turcia a fost lovită de cutremure puternice anul trecut. Mai exact, în februarie 2023, sudul și centrul Turciei au fost lovite de un cutremur de 7,8 grade pe Scara Richter, cel mai puternic de la cutremurul din 1939 de la Erzincan. A fost unul dintre cele mai puternice cutremure înregistrate vreodată în levant și a avut 10.000 de replici în următoarele trei săptămâni. O altă mișcare telurică cu magnitudinea de 7,6 grade a urmat, ceea ce a afectat și mai mult teritoriul Turciei și Siriei.

Cutremurele au afectat 14 milioane de persoane, iar peste 1,5 milioane au rămas fără adăpost. În total, 57.355 de oameni au fot uciși și peste 121.700 au fost răniți.

Cartiere întregi de blocuri s-au prăbușit atunci, din cauza construcțiilor care nu respectau normele de siguranță, ceea ce a arătat o altă problemă în societatea turcă.

Citește și Bilanț oficial cutremur Turcia și Siria: Peste 19.300 de morți. Numerele explodează de la oră la oră. Numai un miracol îi mai poate salva pe cei prinși sub dărâmături

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Oana Lis este în doliu! A pierdut cel mai drag om din viața ei
Fanatik.ro
Marius Şumudică a încheiat telenovela venirii la FCSB: ”Nu voi putea lucra niciodată cu Gigi Becali!” Mesaj dur pentru MM Stoica: “Dragul meu, Mihai, sunt mulți jucători care vor să vin!”
Capital.ro
Călin Georgescu a plecat din România. Decizia luată de fostul candidat la prezidențiale. Cu cine s-a întâlnit
Playtech.ro
Cât te costă o săptămână în Cipru în 2026: experienta unor români. „Nu-i iefin deloc”. Ce altă destinaţie ar fi ales
Adevarul
Succesul lui Chivu, clădit pe o tragedie și pe alegeri bine făcute. Cristi a transformat în combustibil durerea care i-a marcat tinerețea
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
ULUITOR! Cum a ratat Dan Șucu angajarea lui Cristi Chivu: ”Nu-ți dau clubul pe mână!”
MediaFlux
Euro atinge un nou maxim istoric în România de 5,1998 lei! Moneda națională continuă să se depreciez la cursul valutar
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR