Cutremure în lanţ în România marţi dimineaţă, panică în zona Vrancea

Trei cutremure au avut loc în România, în această dimineață, 25 februarie 2025. Institutul Național pentru Fizica Pământului a transmis că seismele cu magnitudini cuprinse între 2.8 și 3.1 s-au produs în zonele seismice Vrancea și Buzău.
Filip Stan
25 feb. 2025, 08:42
Cutremure în lanţ în România marţi dimineaţă, panică în zona Vrancea

Trei cutremure cu magnitudinea cuprinsă între 2,8 și 3,2 s-au produs marți dimineața în județele Vrancea și Buzău, zona seismică Vrancea, potrivit informațiilor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Primul seism de magnitudine 2,8 a avut loc la ora locală 3:21 în județul Vrancea, la adâncimea de 77,7 km, în apropierea următoarelor orașe: 44 km vest de Focșani, 65 km nord de Buzău, 66 km est de Sfântu-Gheorghe, 78 km est de Brașov, 97 km sud de Bacău, 97 km nord-est de Ploiești și 99 km sud-vest de Bârlad.

Gheorghe Mărmureanu: „Numai Vrancea zgâlţâie serios România. Nu vă speriați! Un cutremur mare, ca în 1802, de 7,9-8,2 grade pe scara Richter nu va fi prea curând”

Cel de-al doilea seism, cu magnitudine 2,9, s-a produs la ora 3:27, tot în județul Vrancea, la adâncimea de 74,9 km, iar un al treilea cutremur, de magnitudine 3,2, a avut loc, la ora locală 4:33, în județul Buzău. Mișcarea tectonică s-a produs la adâncimea de 118,1 km, în apropierea următoarelor orașe: 47 km nord-vest de Buzău, 51 km vest de Focșani, 71 km sud-est de Sfântu-Gheorghe, 76 km est de Brașov și 77 km nord-est de Ploiești.

De la începutul lunii februarie, în România s-au produs 18 cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2,3 și 4,4. Cel mai important cutremur din 2024, cu o magnitudine de 5,4, a avut loc în județul Buzău în data de 16 septembrie.

Ministrul Dezvoltării, anunţul care bagă spaima în români: „Va veni un cutremur puternic în România”

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a vorbit despre stadiul actual al pregătirii României în ceea ce privește infrastructura pentru a face față unui seism de mari proporții.

„Din punct de vedere al fondului construit, nu suntem foarte bine. Sigur, noi nu avem o evaluare încă finală, pentru că noi în 2022 am creat un nou cadru legislativ, o nouă lege pe riscul seismic, care a schimbat filosofia de abordare a statului, vă dau un simplu exemplu, și nu a fost ușor. Este o totală schimbare de abordare a statului față de această problematică”, a explicat ministrul.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cine e fostul fotbalist de la Steaua care a găzduit-o pe Zoia Ceaușescu, după Revoluție. Cum vede acum gestul său
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Proprietarii de apartamente trebuie să ceară aprobare. Nu e permis fără acordul vecinilor
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil