Dacian Cioloş a înfiinţat Comitetul „Coaliţia anti-sărăcie”. Vezi ce ATRIBUŢII are

Comitetul "Coaliția anti-sărăcie", care are scopul de a monitoriza implementarea Pachetului Integrat pentru Combaterea Sărăciei, a fost înființat printr-o decizie a premierului Dacian Cioloș, publicată miercuri în Monitorul Oficial.
Filip Stan
13 apr. 2016, 19:37
Dacian Cioloş a înfiinţat Comitetul

Comitetul va funcționa în coordonarea Cancelariei premierului și are ca obiective principale: monitorizarea implementării Pachetului Integrat pentru Combaterea Sărăciei, sprijinirea autorităților publice locale în elaborarea și aplicarea programelor anti-sărăcie, monitorizarea activităților de asistență tehnică în domeniu, asigurate de Banca Mondială, Comisia Europeană și alte organizații internaționale, scrie Agerpres.

Totodată, Comitetul îndeplinește orice alte atribuții stabilite de prim-ministru.

Comitetul se reunește în ședințe ordinare lunare sau, ori de câte ori este necesar, în ședințe extraordinare, la solicitarea unei treimi dintre membrii acestuia. Ședințele Comitetului au loc la Palatul Victoria.

La ședințele Comitetului pot participa, în calitate de invitați, reprezentanți ai altor entități publice, specialiști și reprezentanți ai societății civile. Comitetul prezintă, din propria inițiativă sau la solicitarea prim-ministrului, rapoarte cu privire la îndeplinirea obiectivelor sale.

Din componența Comitetului fac parte 46 de organizații, instituții publice și alte entități, între care: ActiveWatch, Asociația OvidiuRo, Asociația Salvați Copiii, Cancelaria Prim-Ministrului, Centrul pentru Monitorizarea Politicilor Publice, Centrul pentru Resurse Juridice, Confederația Caritas România, Institutul de Cercetare a Calității Vieții, Institutul Național de Statistică, Institutul de Științe ale Educației, UNICEF, Fundația PACT, Fundația World Vision România, Fundația pentru o societate deschisă, Habitat for Humanity Romania, Hopes and Homes for Children, Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice, Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice, Ministerul Sănătății, Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, Ministerul Fondurilor Europene, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, SOS Satele Copiilor, Universitatea București — Facultatea de Geografie, Facultatea de Sociologie.

În documentul citat, se precizează că organizațiile neguvernamentale care fac parte din Comitet sunt cele care „și-au manifestat interesul de a contribui la implementarea măsurilor din Pachetul Integrat pentru Combaterea Sărăciei, prin trimiterea unui e-mail la adresa [email protected], până la data de 31 martie”.

În cinci zile de la data intrării în vigoare a deciziei premierului, organizațiile neguvernamentale și instituțiile publice își desemnează reprezentanții în Comitet. Președintele este desemnat prin votul majorității membrilor prezenți la prima întrunire a Comitetului.

Citeşte şi Doru Petru Dudaş, numit vicepreşedinte ANAF

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Florin Tănase, out din primul 11 al FCSB după ce Gigi Becali i-a zis să se lase? Verdictul lui Meme. Exclusiv
Capital.ro
Primăria Capitalei schimbă regulile pentru ajutoare. Vouchere eliminate, stimulente reduse și plăți suspendate
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Bătrâna, comuna uitată în munți, cu 50 de locuitori și pistă de biciclete. „Satele n-au apă și curent, iar pe pistă merg tractoarele”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
Dezastru în Superliga! După CFR Cluj, un alt club vrea insolvența
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat