Dacian Cioloş: România doreşte să se implice activ în dosarele de pe agenda europeană

Premierul Dacian Cioloş a avut, marţi, în a doua zi a vizitei la Bruxelles, o întrevedere cu preşedintele Parlamentului European, Martin Schulz, şeful Executivului român reafirmând cu acest prilej, potrivit unui comunicat al Guvernului, "faptul că România doreşte să-şi asume într-un mod mai proactiv statutul de stat membru al Uniunii Europene şi să se implice activ în dosarele de pe agenda europeană".
Filip Stan
16 feb. 2016, 20:20
Dacian Cioloş: România doreşte să se implice activ în dosarele de pe agenda europeană

„Pe lângă priorităţile Guvernului pentru 2016, care includ organizarea alegerilor locale şi parlamentare, dar şi proiecte de reformă concrete, premierul român a prezentat punctul de vedere al Guvernului în ceea ce priveşte renegocierea relaţiei dintre Uniunea Europeană şi Marea Britanie”, arată un comunicat al Guvernului.

Potrivit comunicatului, la finalul întrevederii cu Martin Schulz, premierul Dacian Cioloş a semnat în Cartea de Onoare a Parlamentului European, având în vedere că aceasta a fost prima sa vizită la sediul legislativului european în cursul mandatului de prim-ministru.

Citeşte şi: Dacian Cioloş: Le-am propus europarlamentarilor români să ne vedem o dată pe lună la Bucureşti

„Cred că ideea de ridicare a Mecanismului de Cooperare şi Verificare pentru România a fost înţeleasă aici, la Bruxelles, că avem propriile mecanisme şi maturitatea necesară pentru a continua lupta împotriva corupţiei şi pentru a consolida ceea ce s-a făcut până acum”, a declarat premierul Dacian Cioloş, referindu-se, la finalul vizitei, la semnalele pozitive pe care le-a primit la Bruxelles.

Pe de altă parte, şeful Executivului a explicat modul în care România doreşte să susţină reformele în Republica Moldova, în ce condiţii este dispusă să ofere acest sprijin, coordonat cu Comisia Europeană şi cu FMI, şi că doreşte ca acest sprijin să ajungă direct la cetăţeni.

Conform sursei citate, în susţinerea unui rol proactiv al României la nivelul Uniunii Europene, premierul Dacian Cioloş a discutat astăzi şi cu europarlamentari români, cărora „le-a propus un mecanism de conlucrare pe teme majore de pe agenda europeană, în cadrul căruia să aibă cu aceştia un schimb periodic de opinii”.

Tot astăzi, Dacian Cioloş a avut întrevederi cu Gianni Pittelli şi cu Martin Weber, liderii grupurilor Social Democrat şi, respectiv, Popular European din Parlamentul European.

Pe agenda de marţi de la Bruxelles a premierului au fost, de asemenea, incluse întrevederi cu Jyrki Katainen, vicepreşedintele Comisiei Europene responsabil cu ocuparea forţei de muncă, creşterea economică, investiţii şi competitivitate, cu vicepreşedintele CE pentru Uniunea Energiei, Maros Sefcovic, şi cu vicepreşedintele CE pentru Euro şi dialogul social, Valdis Dombrovskis.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Darius de la Mireasa a spus adevărul despre împăcarea cu Alexandru. Ce s-a întâmplat, de fapt, între cei doi 
Fanatik.ro
Marius Șumudică, verdict necruțător înainte de U Craiova – KuPS: „E dezastru dacă nu te califici!!”
Capital.ro
România pierde aproximativ 680 MW după oprirea reactorului 2 de la Cernavodă. Importurile de energie devin principala soluție pentru acoperirea deficitului
Playtech.ro
Ce trebuie schimbat la Cernavodă pentru ca reactoarele să nu mai depindă atât de mult de nivelul Dunării. Soluția indicată de directorul centralei
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un depozit de uleiuri și mase plastice din Lumina a fost cuprins de foc! În operațiunea de stingere au fost mobilizate echipaje din trei județe
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
Horoscop 13 august. Zi cu ghinion pentru unele zodii! Cine trebuie să fie atent la bani, certuri și decizii greșite
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat