Dacian Cioloş: Să nu ne lăsăm duşi de nas de cei care şi după 30 de ani trăiesc din manipularea celor cu bun-simţ

Dacian Cioloş, preşedintele PLUS, susţine că lecţia sa personală după Revoluţie este că românii nu trebuie să se mai lase "duşi de nas" de cei care "chiar şi după 30 de ani trăiesc din manipularea celor cu bun-simţ".
Iulian Tudor
22 dec. 2019, 13:36
Dacian Cioloş: Să nu ne lăsăm duşi de nas de cei care şi după 30 de ani trăiesc din manipularea celor cu bun-simţ

„Multe pot fi spuse la 30 de ani de la momentul în care, cu timiditate, dar şi cu determinare, căutăm să învăţăm să trăim în firescul libertăţii. Înţelegem, tot mai mult şi mai repede în ultimii ani, ca libertate înseamnă şi responsabilitate. Îi voi lăsa pe istorici să vorbească despre ce a fost. Şi aştept cât mai repede de la judecători să ne spună cine ce responsabilităţi are de asumat faţă de mulţi oameni care au murit, atunci, fără vină. Lecţia mea personală este că nu mai trebuie să ne lăsăm duşi de nas de cei care, chiar şi după 30 de ani, trăiesc din manipularea celor cu bun-simţ. Că lucrurile vor merge mai bine doar din momentul în care vom spune ceea ce credem, ne vom asuma afirmaţiile şi vom face ceea ce spunem”, a scris Cioloş, duminică, pe Facebook.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
A fost sunată pentru o colaborare, dar a avut parte de o mare surpriză. Iubita lui Ștefan Baiaram a rămas șocată
Capital.ro
Ministerul Muncii schimbă regulile pentru orele suplimentare. Bugetarii care vor primi spor de până la 100%
Playtech.ro
Fântână, fosă septică sau canalizare? Costuri ascunse, avize și obligații legale pentru terenuri
Adevarul
Orașul în care stațiile de metrou arată ca niște palate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Storiana a încetat din viață în mod subit. Colegii ei din Timișoara sunt în stare de șoc: „Te vom păstra mereu în amintirea noastră”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat blatul care o făcea pe FCSB campioană. Dezvăluire în direct: ”El făcea prețurile”
MediaFlux
PAPARAZZI Primele imagini cu Cristian Boureanu după ce s-a întors de la Suvivor! Afaceristul și-a lăsat barbă și a continuat yoga la piscină VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi