Dan Barna, despre Comisia de anchetare a alegerilor: E ridicol, dar ar putea să existe un scop al PSD

Preşedintele USR, Dan Barna, consideră "ridicol şi subiect de glume" faptul că PSD doreşte înfiinţarea unei comisii de anchetare a "fraudelor" de la alegerile europarlamentare, arătând că mai curând ar putea exista un interes al partidului de guvernământ, care "înţelege" că prin votul electronic e mult mai greu să facă "matrapazlâcuri".
Filip Stan
24 iun. 2019, 18:26
Dan Barna, despre Comisia de anchetare a alegerilor: E ridicol, dar ar putea să existe un scop al PSD

„Mai ridicol decât să spui că ‘ştiţi, alegerile pe care noi le-am organizat cu ordinele noastre, cu mânuţele noastre, ştiţi, alegerile acelea, vrem să facem o comisie să vedem dacă nu cumva ne-am autofurat căciula’. Pare un banc din zona mărfii Bulă – Păcală. Probabil PSD, fiind obişnuiţi ani de zile să facă matrapazlâcuri în alegeri, acum au început sau se gândesc să conteste propriile lor alegeri. Este la limita ilarului”, a spus Dan Barna luni, într-o emisiune la Digi 24, conform Agerpres.

Preşedintele USR a adăugat că „dincolo de faptul că e caraghios, ridicol şi subiect de glume, ar putea să existe (…) o intenţie sau un scop” prin înfiinţarea comisiei de anchetă, susţinând că „PSD a înţeles că în momentul în care se foloseşte votul electronic (…) e mult mai greu să te mai înţelegi cu doi primari de-ai tăi dintr-un judeţ care să-ţi pună în loc de un 78, 378 (voturi – n.r.) sau să-ţi mai completeze puţin cifrele”.

„Am făcut propunerea, după o discuţie cu liderii grupurilor parlamentare PSD-ALDE, de constituire a unei comisii speciale comune de anchetă Cameră – Senat, pentru a analiza aceste acuzaţii care au apărut de fraudă la alegerile pentru Parlamentul European de pe 26 mai”, a declarat preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, după şedinţa de luni a Birourilor permanente reunite.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințul Harry și Meghan Markle se mută înapoi în Marea Britanie. Regele Charles a aflat că se vor întoarce acum câteva zile
Fanatik.ro
Primul „11” al Universității Craiova cu Ararat-Armenia! Singura dilemă a lui Filipe Coelho. Exclusiv
Capital.ro
Alertă aeriană în România, în noaptea de miercuri spre joi. A fost emis un mesaj RO-Alert după ce o dronă a pătruns în spațiul aerian național
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără de 29 de ani a fost sfâșiată de urs, la doar o zi după ce fusese cerută în căsătorie. Tragedia a avut loc sub privirile logodnicului
iamsport.ro
S-a întâlnit cu Radu Naum la piață și a rămas perplex: ”Mi-a dat o palmă! Mă gândeam: «Cine face asta?»”
MediaFlux
Răsturnare de situație în politică! Ilie Bolojan, anunț privind formare unui Guvern
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat