Dan Diaconescu a plecat în străinătate să adune voturi din diaspora pentru europarlamentare

Preşedintele onorific al PPDD, Dan Diaconescu, a plecat în străinătate pentru a-i convinge pe românii din diaspora să voteze lista partidului său la alegerile europarlamentare din mai 2014, listă pe care o va deschide, informează România TV.
Filip Stan
14 ian. 2014, 11:25
Dan Diaconescu a plecat în străinătate să adune voturi din diaspora pentru europarlamentare

În condiţiile în care numărul parlamentarilor PPDD se reduce continuu, iar sondajele arată o scădere în preferinţele electoratului, Dan Diaconescu speră să-şi revitalizeze partidului cu sprijinul celor din diaspora. Astfel, sâmbătă Diaconescu se întâlneşte cu cei care vor reprezenta partidul în cele 56 de secţii de votare care vor fi amenajate în Italia.

„Să iau peste 200.000 de voturi doar din Italia poate părea o utopie, dar nu e aşa. Încerc să iau 200.000 din Spania, 200.000 din Marea Britanie şi chiar dacă acasă sunt probleme şi lumea ne-a uitat, au înţeles că am murit, că am cumpărat o insulă, vom aduna peste 1.000.000 de voturi din străinătate. Aşa-s calculele mele”, a declarat Dan Diaconescu.

Acesta mizează în continuare pe impactul pe care îl avea OTV asupra electoratului din afara graniţelor. „Românii vor face o surpriză foarte plăcută, mă refer la cei din străinătate şi care-i convinge şi pe cei de acasă. Românii de aici, dacă i-aţi cunoaşte îndeaproape, sunt emoţionanţi. E o mică Românie aici şi mă simt foarte bine. Dacă OTV merge bine şi partidul va merge”, a spus Diaconescu.

El crede că un reviriment la europarlamentare îl va conduce la succes şi la alegerile prezidenţiale de la sfârşitul anului. Singura temere este legată de Traian Băsescu, despre care crede că are puterea să influenţeze sentinţa pe care o va primi în procesul în care este acuzat de şantaj.

Altminteri, PPDD ar putea obţine 14-16% din opţiunile de la europarlamentare, mai mult decât PNL, estimează Dan Diaconescu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
Gigi Becali și-a pierdut încrederea în transferul de 1,3 milioane de euro la FCSB: „Nu-i problemă că mai iau o țeapă!”
Capital.ro
Românii din această țară pot ieși la pensie la 63, 65 sau 67 de ani. Condiția care face diferența
Playtech.ro
Țara de lângă România unde se câștigă până la 1.500 de euro la cules de fructe. Cazarea și masa sunt asigurate
Adevarul
Muncitori din Nepal și Sri Lanka, la scăldat în Ciorogârla: „Veniți în România!”. Imaginile au devenit virale și au stârnit reacții
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
L-a cunoscut pe ”cel mai mare antrenor român” din istorie și a rămas uluit: ”Un adevărat domn, era de altă clasă!”
MediaFlux
Donald Trump amenință să atace o nouă țară din Orientul Mijlociu: Îi bombardăm de nu se văd
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat