Dan Drăgan, directorul Romgaz: „Sunt convins că investiţiile care se fac în România nu pot să conducă decât către un preţ corect şi sustenabil pentru consumatorul final”

Prețul la gaze naturale va fi unul competitiv, din 2027, coroborat probabil cu situația importurilor aflate în derulare, susține Dan Drăgan, președinte al Consiliului de Administrație de la SNGN Romgaz SA.
Filip Stan
15 apr. 2025, 17:28
Dan Drăgan, directorul Romgaz:

„Fie că vorbim de energie electrică, fie că vorbim de gaze naturale, cu siguranță din 2027 prețul la gaze naturale va fi unul competitiv și în acel moment coroborat probabil cu importurile care încă sunt în derulare, va reprezenta un avantaj pentru consumatorul final”, a menționat Dan Drăgan, la Forumul Energiei, organizat de Financial Intelligence.

Întrebat cum vede piața după plafonarea prețurilor la energie, șeful Romgaz a afirmat că dorește „o piață competitivă”.

„Îmi doresc să fie o piață competitivă. Dacă ne uităm la ce era acum mai bine de șase ani, eram poate cea mai competitivă piață de electricitate din această parte a Europei, inclusiv prin liberalizarea prețului la consumatorii casnici. Îmi doresc și sunt convins că o competitivitate, producători mai mulți, mai mulți furnizori, readucerea traderilor în piața angro de electricitate vor contribui la dezvoltarea și la marcarea la piață a unui preț corect, pe care trebuie să-l aibă fiecare consumator din România.

Sunt convins că investițiile care se fac în acest moment în rețele, noi capacități de producție, competiția apărută pe platformele de tranzacționare, inclusiv în România – avem două piețe spot, probabil că vor fi și intraday, sunt convins că toate aceste lucruri nu pot să conducă decât către un preț corect și sustenabil pentru consumatorul final”, a menționat Dan Drăgan.

Citeşte şi: Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunț important pentru companiile din România: „Un buget record de 300 de milioane de euro”

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
La câteva zile după ce și-a anunțat retragerea din tenis, Sorana Cîrstea face dezvăluiri neașteptate: ”A fost o relație de dragoste-ură”
Capital.ro
EXCLUSIV Dan Andronic și Victor Ciutacu, despre Călin Georgescu și cum arată jocul nervilor din jurul mișcării suveraniste
Playtech.ro
„Ți-am zis” vs. „Ți-am spus”. Una dintre variante este greşită, poţi ghici care?
Adevarul
Încrederea ucrainenilor în Zelenski este în scădere. Doar aproximativ 20% ar vota pentru actualul președinte, arată un nou sondaj
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Industria în care are loc un val de concedieri. Sute de angajați rămân fără loc de muncă în brag de sărbători
iamsport.ro
FCSB a câștigat lupta cu Rapid: internaționalul român, la un pas de a semna cu campioana! Finanțatorul a anunțat: ”Aproape am bătut palma”
MediaFlux
Modificări la pensie din 2026. Modul de calcul pentru vechimea în muncă se schimbă complet
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase