Dan Şucu le-a dat peste nas italienilor chiar la Genova. „România nu mai este ţara de acum 30 de ani”

Dan Șucu, fondator și președinte Mobexpert și proprietar al clubului de fotbal Genoa CFC, a transmis un mesaj puternic în fața liderilor de business și a oficialilor locali din Genova. Evenimentul a avut loc în clădirea istorică a Camerei de Comerț, unde s-au adunat peste 250 de oameni de afaceri, executivi și reprezentanți politici.
Filip Stan
12 sept. 2025, 15:08
Dan Şucu le-a dat peste nas italienilor chiar la Genova.
Dan Şucu le-a dat peste nas italienilor chiar la Genova. "România nu mai este ţara de acum 30 de ani"

Dan Şucu, care are o avere estimată la peste 120 de milioane de euro, a precizat că, înainte de a ajunge să facă performanță cu o echipă, este nevoie de consolidarea clubului.

„De ce un investitor român nu poate face în Italia ce au făcut investitorii italieni în România după anii 90? Poate că v-aţi gândit că vine un om de afaceri dintr-o ţară săracă, dar nu este chiar aşa. România este o cu totul altă ţară decât cea de acum trei decenii”, a spus, a spus Dan Șucu, în italiană, în fața audienței, conform tuttomercatoweb.it.

La sfârșitul anului 2024, omul de afaceri a cumpărat cu 40 de milioane de euro pachetul majoritar de acțiuni la Genoa CFC, cel mai vechi club de fotbal din Italia. Decizia a fost luată imediat!

„Devenind acţionar la Rapid, mi-am dat seama că nu puteam creşte fără consolidare şi am căutat parteneriate cu cluburi mai puternice din străinătate. Când mi s-a propus posibilitatea de a investi la Genoa, nu am ezitat. Am luat decizia în 3-4 zile şi sunt extrem de fericit că am făcut-o. Resursele noastre nu sunt enorme, dar cu modestie şi muncă susţinută, vom obţine cele 40 de puncte care sunt primul nostru obiectiv. Apoi, cerul este limita”, a dat speranţe tifosilor genovezi noul patron al echipei italiene, care a terminat pe locul 13 în seria A în sezonul 2024-2025.

Citeşte şi: Diana Şucu, mesaj viral pentru Nicuşor Dan. Cum a apărut soţul ei alături de preşedintele României FOTO

Viceprimarul oraşului Genova, Alessandro Terrile, a salutat investiția românească: „Pentru noi, clubul Genoa este parte a identităţii oraşului, este o pasiune uriaşă. Suntem foarte bucuroşi, iar investiţia lui Dan Şucu este o foarte bună oportunitate pentru dezvoltarea legăturilor comerciale şi de investiţii între România şi Genova. Suntem pe locul trei ca suporteri în Italia, avem meci de meci 30.000 de oameni pe stadion şi chiar dacă nu am avut rezultate de top în ultimii ani pasiunea şi dragostea pentru club a genovezilor este la cote la fel de înalte. Nu am fost surprins de această investiţie după ce am aflat parcursul în business al lui Dan Şucu”.

Afaceristul român a subliniat transformarea economică a României: PIB-ul s-a cvadruplat în 20 de ani și se apropie de 500 miliarde de euro, adică 20% din PIB-ul Italiei. România a depășit Grecia și Ungaria ca dimensiune economică. Creșterea a fost susținută de 6-7 milioane de angajați din sectorul privat și de cei 5 milioane de români din diaspora care au trimis bani acasă.

„Miracolul economic al României este adevărat, are cea mai mai creştere din UE din ultimii 20 de ani, în afara Irlandei. Aceasta este realitatea. Cine a făcut această realitate? Cei 6-7 milioane de angajaţi din companiile private şi cei 5 milioane de români plecaţi să lucreze în străinătate care au trimis bani acasă. Este normal ca o ţară care s-a dezvoltat atât de repede să aibă întreprinzători cu afaceri de sute de milioane de euro, care să aibă puterea de a investi nu numai la ei acasă. Asta este povestea”, a spus Dan Şucu.

Citeşte şi: Diana Șucu, dezvăluiri din căsnicia cu patronul Rapidului: „Nu sunt geloasă, dar sunt posesivă. Este important să nu-ți umilești iubita”

Dan Șucu a început afacerea cu mobilă în urmă cu 32 de ani, cu un mic magazin și 4 angajați. În doar câțiva ani, Mobexpert a devenit cel mai mare importator, producător și exportator de mobilă din România. A extins businessul și în imobiliare, unde profitul a ajuns să rivalizeze cu cel din mobilă. În 2022 a intrat în fotbal, devenind acționar la Rapid București, experiență care l-a convins să caute parteneriate cu cluburi mai mari din străinătate, scrie profit.ro.

DailyBusiness
Cinci membri ai echipajului, salvați, după ce un elicopter și un avion de vânătoare ale Marinei SUA s-au prăbușit în Marea Chinei de Sud
Spynews
Halloween 2025: Idei de costume, decorațiuni și cum să organizezi o astfel de petrecere acasă
Fanatik.ro
Jannik Sinner nu se mai ascunde! Sportivul are o nouă iubită pe care a prezentat-o și părinților
Capital.ro
Noi reguli pentru permisul de conducere. UE impune tuturor țărilor membre. România are termen limită pentru implementare
Playtech.ro
Câte puncte îți trebuie pentru o pensie decentă. Exemplu de calcul pentru 2.500 și 4.000 lei
Adevarul
Război de distrugere: Putin nu mai vrea să cucerească Ucraina, ci să o ruineze
wowbiz.ro
AVEM PRIMA REACȚIE a lui Irinel Columbeanu după ce Monica Gabor s-a întors în România: „Nici nu m-a...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, irezistibilă în noua reclamă! S-a încins atmosfera când a apărut în costum de baie
kanald.ro
Doi dintre bărbații care au murit în Munții Făgăraș erau polițiști. Niciunul nu era echipat corespunzător pentru drumențiile montane
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
Uluitor! ”Singurul reproș” al lui Prunea pentru Gâlcă după victoria clară a Rapidului: ”De ce nu?”
MediaFlux
Bani în plus la pensie. Aproape un milion de vârstnici sunt beneficiari
stirilekanald.ro
Câtă durere! Alina a murit în urma unei crize de astm bronșic. Tânăra de 30 de ani era mama unei fetițe de 7 ani: „Oamenii ca ea nu se uită ușor”
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara