Dăncilă anunţă că au fost desemnaţi câştigătorii contractelor de proiectare şi execuţie ale drumului expres Craiova-Piteşti

Premierul Viorica Dăncilă a anunţat luni, la Craiova, că au fost desemnaţi câştigătorii lucrărilor de proiectare şi execuţie a primelor două tronsoane ale drumului expres Craiova-Piteşti, care au o lungime de 58 de kilometri. Ea s-a declarat convinsă că "cei 58 de kilometri aferenţi tronsoanelor I şi II va duce" la decongestionarea traficului în localităţile Balş şi Slatina.
Iulian Tudor
01 oct. 2018, 11:17
Dăncilă anunţă că au fost desemnaţi câştigătorii contractelor de proiectare şi execuţie ale drumului expres Craiova-Piteşti

„Astăzi au fost desemnate contractele pentru proiectare şi execuţie pentru drumul expres, în regim de autostradă, Craiova – Piteşti, tronsoanele I şi II. Durata de execuţie este de 36 de luni, iar perioada pentru garanţie este de şapte ani. (…) Pentru noi, pentru dumneavoastră este important să demarăm acest proiect, iar cei 58 de kilometri aferenţi tronsoanelor I şi II sunt convinsă că va duce la decongestionarea mult aşteptată a traficului în localităţile Balş şi Slatina”, a declarat Viorica Dăncilă, care a făcut acest anunţ alături de ministrul Transporturilor, Lucian Şova.

La rândul său, Şova a spus că cele două companii desemnate prezintă garanţii că lucrările vor fi făcute la timp. De asemenea, el a susţinut că nu există niciun risc ca procedura de atribuire a contractelor să se prelungească.

„CNAIR a desemnat câştigătorii pentru cele două tronsoane de autostradă, este vorba de două companii care din punctul meu de vedere prezintă garanţii că aceste lucrări vor fi făcute la timp. Vom traversa o perioadă de 10 zile în care vor putea fi depuse contestaţii, însă este încurajator faptul că cele care au fost depuse deja la CNSC au fost respinse, astfel încât, după părerea mea, nu există premise ca procedura de atribuire a acestor contracte să se prelungească. (…) Ne vom concentra atenţia ca lucrările să înceapă mai ales în zonele cele mai fierbinţi şi mă refer aici la Balş şi Slatina”, a spus Şova.

Ministrul a adăugat că şi managementul traficului în Balş va fi îmbunătăţit, în contextul în care CNAIR a finalizat procedura de achiziţie a unui sistem de semaforizare inteligentă.

Premierul Viorica Dăncilă a participat luni la deschiderea anului universitar la Universitatea din Craiova, apoi a mers să viziteze Fabrica de Avioane, fiind însoţită de ministrul Muncii, Lia olguţa Vasilescu, fost primar al Craiovei, şi de ministrul Transporturilor, Lucian Şova.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Afecțiunea cu care se confruntă soția lui Florinel Coman. Ioana a dezvăluit totul abia acum
Capital.ro
Farurile care aduc șoferilor amenzi uriașe. Mașinile vor fi respinse automat la inspecție. Unde se va schimba legea
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai